İzzettin Doğan “AİHM Kararı Uygulanmazsa Devlet Tazminat Davalarıyla Başbaşa Kalacaktır”

Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. İzzettin Doğan, AİHM Büyük Daire‘nin kararının bağlayıcı olduğuna dikkat çekerek, 47 Ülkenin kararın uygulanıp uygulanmadığını denetleyeceğini sözlerine ekledi

AİHM’nin kararını değerlendirmek üzere  Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, AVF Genel Başkanı Remzi Akbulut, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz ve Cem Vakfı’ndan bir grup avukat ile The Marmara Oteli’nde basın toplantısı düzenledi.

Burada kararı değerlendiren Prof. İzzettin Doğan, mahkemenin kararının Cumhuriyet tarihinde uluslararası mahkemelerce verilen tarihi bir karar olduğunu ve 25-30 milyon Alevi yurttaşı ilgilendirdiğini söyledi. 90 sayfalık mahkeme kararında Alevilerin devletle ilişkisinin ele alındığını söyleyen Doğan, “Maalesef Alevi kelimesini devletin hiç bir resmi belgesinde göremiyoruz. Ne bir yasada, ne bir genelgede ne de hukuki tasarrufunda göremezsiniz. Aleviler bu ülkede Alevi kimliğiyle yok hükmün deydiler. AİHM Büyük Dairesi devletin dini toplulukların niteliklerini ve sınıflandırmasını yapma yetkisi yoktur diyerek son noktayı koydu. Devletin avukatları ‘Alevilik İslamın bir tarikatı’ diyerek savunma yaparken, mahkeme yine ‘Toplumun ne şekilde niteleneceğine , inancının ne olduğuna o toplumun inanç önderleri karar verir’ diyor. Divan kararı sadece Alevileri değil, belirli bir örgütlenmesi ve felsefi derinliği olan bütün inançları bağlıyor” dedi.

Hükumetin kendine göre bir üst kuruluş oluşturmaya çalışacağını düşündüğünü anlatan İzzettin Doğan, “Hükmet inisiyatif oluşturamaz. Buna ancak ocaklar toplanıp oluşturacakları heyetle hükumetle görüşebilir. Aksi halde hükumet hukuk anlamında uluslararası mahkemelerde yine zor durumda kalacaktır” diye konuştu. Yeni anayasa tartışmalarına da değinen Doğan, “Yeni anayasada devlet-din ilişkisinin bu mahkeme kararı doğrultusunda şekillenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Karşısında 47 Ülke Var

Türkiye Cumhuriyeti Hükumetinin mahkeme kararını uygulamaması halinde neler olacağının sorulması üzerine ise İzzetin Doğan özetle şunları söyledi:Türkiye’de artık insanlarımızın kendi İslami inançlarını gözden geçirmek zorunda. Bunu yapmazlarsa Türkiye sosyal ve siyasi bunalımdan kendini kurtaramaz. Divanın yetkisin kabul etmiş 47 devlet var. Kararın uygulanması için Türkiye’nin karşısında artık 47 devlet var. O kararın yerine getirilmesi devletin namus meselesidir. Hükmet bu kararı uygulamaz ise Aleviler, mahkeme kararını ortaya koyarak yargı yoluyla tazminat davaları açıp yargıyı kilitleyecektir.”

One thought on “İzzettin Doğan “AİHM Kararı Uygulanmazsa Devlet Tazminat Davalarıyla Başbaşa Kalacaktır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir