Kadıköy ve Avcılar Belediyeleri’nden de Cemevi Kararı

Kadıköy Belediyesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, inançlara ve ibadete saygı kapsamında, cemevlerinin ibadethane olmasına yönelik aldığı kararı meclis gündemine taşıdı. İlçedeki cemevlerine resmi ibadethane statüsünün verilmesi ve bu mekanların resmi ibadet yerleri olarak kabulünü içeren karar, Kadıköy Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Cemevlerinin tüm Türkiye’de ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kararla ilgili “Laik bir ülkede herkesin inancını özgürce yaşamasının teminat altına alınması gerekir. Biz belediye olarak tüm inançlara eşit mesafede bulunuyoruz. Eşit yaklaşıyoruz. Bu eşit yaklaşımın gereği olarak dedelerin de cami imamlarımızla aynı statüde olması gerekir. Konuyu Meclis gündemimize taşıdık ve oy çokluğu ile karar çıktı. Bu kararın herkese örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

Alınan karar doğrultusunda cemevlerinin bakım, onarım, temizlik, elektrik ve su giderleri için diğer ibadethanelerde olduğu gibi belediye tarafından kaynak ayrılacak.

AVCILAR BELEDİYESİ DE CEMEVİ KARARINI KABUL ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın, partisinin kazandığı belediyelerin harekete geçmesini istemesinin ardından Avcılar Belediyesi de cemevlerini ibadethane kabul ederek bu konuda kararı kabul etti.

Avcılar Belediyesi’nin pazartesi günü yapılan toplantısında 21 CHP’li üyeden toplantıya gelen 20 üye, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilerek belediye hizmetlerinden yararlandırılması konusunun gündeme alınması için önerge verdi. Önergede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2 Aralık 2014 tarihli kararı 5 bin 393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14/b ve 15’inci maddesinin 5’inci fıkrasının son cümlesi uyarınca cemevlerinin ibaret yeri sayılması ve diğer ibadet yerlerine tanınan haklardan ayrımcılık yapılmadan yararlandırılması gerektiği savunuldu. Önergede, “Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi hususunu CHP Grubu olarak gündemimize alınmasını talep ediyoruz” denildi. Avcılar Belediyesi’ndeki AKP’li 16 meclis üyesinden pazartesi günü toplantıya gelen 13’ü buna karşı çıktı. Bu toplantı ardından cemevleri konusunun bugüne bırakılan toplantısında oylanması benimsendi. Bugün Belediye Başkanı CHP’li Handan Toprak Benli başkanlığında toplanan Avcılar Meclisi’nde yine grup adına konuşmalar yapıldı. CHP’li üyeler hükümetin oyalama taktiği izlediğini yinelerken, AKP’li üyeler, bu konuda alınacak kararın Danıştaş’da bozulacağını ve Sayıştay tarafından yapılacak incelemede sorunlara yol açacağını savundu. Oylama sonunda AKP’nin 15 üyesinin karşı oyuna rağmen CHP’li 20 üye cemevlerinin ibarethane kabul edilerek belediye hizmetlerinden yararlandırılmasını kabul etti. Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, alınan bu karar ardından ilçedeki 3 cemevini ibarethanelere götürülen hizmetlerden yararlandıracaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir