Kafi Baba Finike’de Anılıyor

Bu yıl 20. düzenlenen Kafi Baba Şenlikleri Limyra Antik Kenti‘ndeki Kafi Baba Türbesi önünde başladı.

Yuva Mahallesindeki anma törenine, çeşitli Alevi – Bektaşi dernek ve vakıf temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmalar yapıldı. Şah Kulu Dergahı ve Karacaahmet Dergahı semah ekipleri gösteri sundu, halk ozanları tarafından türküler seslendirildi ve konuklara aşure ikram edildi.

Türbe içinde ve dışında mum yakan vatandaşlar dua etti.

Etkinlikle ilgili değerlendirmede bulunan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, ülke olarak birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu belirtti. Alevilerin birlik olması halinde, Türkiye’nin birçok sorununu aşmasının daha kolay olacağını söyleyen Eroğlu“435 civarında dergah var. Bunlara bir şekilde el konulmuş. Onları bize devrederlerse, Anadolu’nun kenetlenmesine önemli katkılar sağlayacak otantik bir Alevi- Bektaşi anlayışı devam ettirmemiz mümkün olur” diye konuştu.

20’nci Kafi Baba Şenlikleri kapsamında ozanların ve yerel sanatçıların katılacağı halk konseri düzenlenecek ve Cem töreni yapılacak.


DHA | Suat SÖĞÜT (FİNİKE)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir