Kapatılan Dernekler Çakma!

OHAL sonrasında, dünkü Resmi Gazete‘de yayımlanan ilk kanun hükmündeki kararname kapsamında, 35 sağlık kurum ve kuruluşu, 1043 özel öğretim kurum ve kuruluşuyla özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, 1229 vakıf ve dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyonla 15 vakıf yüksek öğretim kurumu kapatıldı. Kapatılan dernekler arasında 13 Alevi derneği de yer aldı.
Bu konuda açıklama yapan Kayseri Hacı Bektaşi Veli Derneği ve Vakfı Başkanı Sadık Genç, Ankara‘daki Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) başkanlar kurulu toplantısı sonrasında bu konuda çok telefon aldığını belirterek, “Kapatılan derneklerin bizimle ilgisi yok. Bu dernekler, Alevi çalıştayları sırasında kurulan çakma derneklerdir” ifadesini kullandı.

[hr_invisible]

O Günlerde De Uyardık

Bazı Alevi kökenlilerin FETÖ/PYD örgütü tarafından kurulan bu derneklere alet olduklarını ifade eden Genç, şunları söyledi:

“Ankara’da ABF Başkanlar Kurulu toplantısındayken ve döndükten sonra çok sayıda telefon aldım. Arayanlar, adlarında Hacı Bektaşi Veli ya da başka şekilde Alevi geçen derneklerin kapatıldığını söyleyerek bizimle ilgili olup olmadığını soruyorlar. Bu dernekler Alevi Çözüm Süreci’nde yapılan çalıştaylar sırasında kurulan çakma derneklerdir. Bugün öğreniyoruz ki bu çakma dernekler FETÖ/ PDY örgütü tarafından kurulmuş ve bazı yol düşkünü Alevi kökenliler de buna alet olmuşlardır. Gerçek Alevi kurum yöneticileri, o zaman da bunun yanlış olduğunu, Alevi sorununun hiçbir inanç hizmeti yürütmeyen cemevi bile olmayan çakma derneklerle yapılan çalışmalarla çözülemeyeceğini söylemişlerdir. Bugün bunun ne kadar doğru olduğu anlaşılmıştır.”

[hr_invisible]

Hiçbir Alevi, Askeri Veya Sivil Darbeyi Desteklemez

Açıklamasında, “Hiçbir Alevi, askeri veya sivil darbeyi desteklemez. Darbelerden en büyük zararı her zaman Aleviler görmüştür” ifadelerini de kullanan Genç, “Her darbeden sonra ülkemizin 30 yıl geriye gittiği bir gerçektir. Yakın tarihte yaşadığımız 12 Eylül darbesi bunun en büyük ispatıdır. Sonuç olarak derneğimiz halka ve Hakk’a hizmet yolunda faaliyetlerine devam etmektedir. Kapatılan çakma derneklerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” diye konuştu.

[hr_invisible]

İşte Kapatılan Dernekler

OHAL sonrası ilk kanun hükmündeki kararname ile kapatılan söz konusu dernek ve vakıflar ise şu şekilde

Sivas Ufuk Alevi Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği, Malatya Şahı Merdan Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Mersin Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği, Ankara Hacı Bektaş Veli Eğitim Kültür, Sağlık ve Araştırma Vakfı, İstanbul Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu, İstanbul Arifler Alevi Bektaşi Derneği, Bursa Haydariye Alevi Bektaşi Derneği, Nefes Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği, Gaziantep Kırklar Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği, İstanbul Anadolu Alevi Derneği, İstanbul Canlar Alevi Bektaşi Derneği, İstanbul Çerağ Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği, İzmir Semah Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir