Kaz Dağlarının Eteğinde ‘ Hızır Orucu’ ve Semah

Kültürümüzde  önemli bir yeri olan “Hızır Orucu” 3.günün de sona erdi. Orucun açılmasından sonra yapılan konuşmaların ardından Semah gösterisi gerçekleştirildi.

Kaz Dağlarının eteğindeki Altınoluk Alevi Kültür Derneği Cem ve Kültür Evi’nde gerçekleştirilen Hızır Orucuna katılımın yoğun olması dikkat çekti. Altınoluk, Burhaniye Alevi Kültür Dernekleri , Zeytinli ve Ayvalık Pir Sultan Abdal Derneği, 2 Temmuz Vakfı Burhaniye Şubesi,Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Burhaniye Şubesi, Edremit Tahtacılar Derneği, tarafından oluşturulan “ Körfez Alevi Güçbirliği” platformu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen ‘ Hızır Orucu’nda Alevi dedesi Nurettin Gedikoğlu bir konuşma yaptı.
YEZİD BALTAYLA KAFA KESENDİR

“ Alevilik, emeği kutsal bilmek ve sömürüye karşı çıkmaktır” diyen Nurettin Gedikoğlu” Yezid, zulmedendir, hak yiyendir. Yezid, baltayla kafa kesen, kafeste insanı diri diri yakandır. Alevi ise insanı merkeze alan hak ve hukuku gözeten, ekolojik denge içinde tabiatı sevendir.”dedi.

SEMAH GÖSTERİSİ

Konuşmaların ardından Semah Gösterisine geçildi. Özellikle kadın ve çocukların katıldığı semah büyük ilgi gördü. Ev sahipliğini Alevi Kültür Derneği Altınoluk Şubesi Başkanı Hüseyin Altay’ın yaptığı Hızır Orucu etkinliği dualarla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir