Keçiören Ovacık’ta Cemevi Temeli Atıldı

Keçiören Ovacık'ta Cemevi Temeli Atıldı

Keçiören Cemevi’nin yeni hizmet binası için temel atma töreni yapıldı. Cemevi Başkanı Mehmer Yücer “Hacı Bektaşi Veli, Pir Sultan Abdal, Kul Himmet ve daha nice Hakk aşıklarının nefesleri, kelamları ile dolu olacak bu cemevimizi el birliği ile cümle canlarla kuracağız” dedi.

Temel atma töreninde ilk olarak gülbengler okundu. Programın açılış konuşmasını yapan Keçiören Cemevi Başkanı Mehmet Yücer, “Bugünü Keçiören’in barışı, kardeşliği için bir milat olarak görmek gerekir” dedi. Dede Yücer, yapılacak yeni binanın sadece bir ibadethane merkezi olmayacağını vurgulayarak şu konuşmayı yaptı:

“Alevilerin Cem Erkan’ı yürütecekleri lokma dağıtacakları cenazelerini kaldıracakları ve hizmet yürütecekleri kültürel ve sosyal etkinliklerini gerçekleştirecekleri bir mekana kavuşmaları Keçiören’de yaşayan her can için bir gurur kaynağı olacaktır. Bizim felsefemizde olduğu gibi, karşıtlığın yerine kardeşliği koyarsak, elimizi kavgaya değil kardeşçe birbirimize sarılmak için uzatırsak her işte emeğimiz karşılığını bulacaktır. Hacı Bektaşi Veli, Pir Sultan Abdal, Şah Hatayi, Kul Himmet ve daha nice Hakk aşıklarının nefesleri, kelamları ile dolu olacak bu mekanı, cemevinizi el birliği ile cümle canlarla kuracağız. Cemevimiz sadece bir inanç merkezi olmayacak aynı zamanda aşevi ile canlarla lokmasını paylaşacaktır. Kuracağımız eşya deposu ile ihtiyaç sahiplerine bir nebze de olsa destek olunacaktır. Yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluşları ile koordineli çalışıp ev ekonomisine katkı sunacak bir modeli hayata geçirmeye gayret edeceğiz. Semahımızda var olduğu şekliyle elin göğe yükselip tabiata, toprağa dönmesi gibi Hakkt’an geleni halk ile paylaşmaya Hakk ile hak olmaya özen gösterilecektir.”

DEVLETİ YÖNETENLERİN, KİMSENİN İNANCINI SORGULAMA HAKKI OLAMAZ

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise Alevi inancının tanınmayıp halen bir statüye kavuşturulmamasını eleştirerek şu konuşmayı yaptı:

“Siyasete talip olanların, yani bizlerin ve bu devleti yönetenlerin, kimsenin inancını, inanç merkezini sorgulamak gibi bir hakkı asla olamaz. Bunu kabul etmiyoruz. Bizim için olması gereken bir tek kural vardır o da inanca saygıdır, inanca hizmet etmektir Bunun dışında hiçbir kuralı tanımıyoruz. Bizler camilere de hizmet ederiz ama aynı şekilde cemevlerinin de bunu hak ettiğini her yerde söylemek zorundayız. Çünkü ne diyoruz ‘Cem olacağız. Eşit olacağız. Kimse kimseden üstün olmayacak’ diyoruz. Bunun için de ülkemizde alacağımız daha çok yol var ama alacağız, hiç merak etmeyin.”

Yapılan konuşmalar ardından birçok yöre derneği ve Alevi kurum temsilcisi ile birlikte Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, cemevinin temeli için beton döktü.

Temel atma töreninde Oğuz Aksaç, Türkan Akbıyık ve Sadık Erkmen de deyiş ve nefeslerini Keçiören halkı ile paylaştı. Programın finalinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesine mensup yurttaşlar semah döndü.


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir