Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden Aleviliğin hedef alınmasına tepki

emal Kılıçdaroğlu üzerinden Aleviliğin hedef alınmasına tepki

Elektrik zamları geri çekilinceye kadar elektrik faturasını ödemeyeceğini duyuran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriği kesilmiş ve sosyal medyada gündem olmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriği kesilmesi ile birlikte mum ışığında çekilen görüntüleri sonrasında sosyal medyada Alevi inancına dair saldırılar başlatılmıştı.

Kılıçdaroğlu üzerinden Alevi inancının hedef alındığı çirkin paylaşımlara karşı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat ve Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat tepki gösterdi.

Tepkiler şöyle:

“ALÇAKSINIZ!”

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat:

“Alçaksınız… Kişinin fikri ne ise zikri de odur.Bunu paylaşan alçak değil, bu alçağın sırtını dayadığı, yüz aldığı, korkusuzca ve ahlaksızca böyle bir paylaşım yapmasına ortam yaratan ve yüzyıllardır süre gelen zihniyettir suçlu olan. Siz önce kuran kurslarında, yurtlarda taciz edilen, tecavüze uğrayan masum çocukların hesabını verin. Karanlığınızla boğulup tarihin çöp tenekesine atılacaksınız.”

“ALEVİLERE YÖNELİK DEĞİŞMEYEN ŞEY İNKAR VE İMHA POLİTİKASIDIR”

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat:

“Bir toplumda insanca yaşamak, saygın yaşamak diğer bireylerin saygınlığına bağlıdır. Saygıdan yoksun bir toplum farklılıkları, fikirleri, değişimi hep düşman olarak görür. Alevilerin aleyhine her türlü hakaret ve siyasi entrika geçmişten gelen değişmeyen inkâr ve imha politikasıdır. Tarihe baktığımızda birlikte yaşama şuurunu yok eden çatışma ve imha davranışları hep vardır ve amaç farklı olanı ortadan kaldırmaktır. Ancak toplumun zihin yeteneklerini kontrol altına almaya çalışan devlet, Alevi toplumuna hakareti tasarlamaya devam ediyor ve projelendiriyor. Dikkat ederseniz istenilerek düşünülmüş her iğrenç iftira ve hakaret, hep diğer toplumu temsil ettiğini düşünenlerin ağzından duyulur. Amaç önyargıları geliştirmek, Alevi toplumuna şüphe, kin ve öfkeyle bakmayı sıcak tutmak ve ne yazık ki gelecek kuşakların Aleviler için kötü tutum geliştirmesini sağlayarak bu iğrenç ve planlanmış disiplin içinde kindar nesil yetiştirmektir.

“ALEVİLERE YÖNELİK SUÇLARA YAPTIRIM UYGULANMIYOR”

Her ekonomik ve sosyal çözülme durumunda Alevilere saldıran, toplumdaki eşgüdüm eksikliğini Alevileri ötekileştirerek kapatmaya çalışan, bütünlüğünü ve saygınlığını kaybeden Sünni din anlayışını kullanarak onun yozlaştırılmış etkisini Alevilerin üzerine salan bu şahısların her hakareti bilinçlidir.

Sosyal medya kavramı ile internet erişimine sahip herkes çok farklı kültür ve eğitim düzeyindeki insanlarla anonim olarak bir araya geliyor ve yapılan her paylaşıma eşzamanlı yorumlar yazılabiliyor ve Aleviler aleyhine suç tutumuna uyan ifadeler sosyal medyaya taşınmasına rağmen bu şahıslar için devlet bir yaptırım uygulamıyor. Bunlarla mücadele hep Alevi kurumların çabasıyla yapılmaya çalışılıyor.

Söylemleri ile bizleri inciten, öfkelendiren, ötekileştiren şahıslar, değerlerimize hakaret ederken aslında Sünnilik inancının insan olmanın gereğinden doğan asgari şeref ve saygınlığını da yerle bir ediyorlar. Sünniler adına onlardan utanç duyuyoruz ve her şeye rağmen biz Aleviler sevgi dilimizle bu topraklara barışı getirmek için mücadele etmeye devam ediyoruz.”


Kaynak / Pirha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir