Kumru (Kenzül – Mesaib) | Ali Adil Atalay Vaktidolu

Kumru (Kenzül – Mesaip) ; Günümüzde orijinal hali mevcutta tükenmiş olup sadece fotokopi yoluyla temin edilebilen, belgeleştirilmesi zorunlu olan, içerik bakımından çok önemli bir yapıttır.Bu düşünce ile yola çıkan Can Yayınları 19. kitabı olarak basımını üstlenmiştir.

Kumru‘nun öz geçmişinden biraz bahsetmek gerekirse. Asıl adı  Miraz Muhammet Naki dir ve günlük hayatta Kumru mahlasını kullanmaktadır. Kumru hayatı boyunca sevdiklerinin her türlü acılarını ve sevinçlerini kendinde toplamaya çalışmış ve bu hayatlardan bir felsefe yaratmıştır.
İlk olarak Kumru‘yu (Kenzül – Mesaip)1327 Hicri (Miladı 1909) yılında Karaca Ahmet Sultan evlatlarından Garibağazade oğlu Hasan Fehmi Efendi, Muhiplerinden Aliriza Efendi ve ortağı ile birlikte eski yazı ile İstanbul’da yayınlamışlardır.
Kumru; içerik olarak Hz. Muhammed (S.A.V)‘in hayata gözlerini yumması ile birlikte Ehli Beyt‘inin çektikleri acıları ve bütün zulümlere karşı göstermiş oldukları direnç ve bağlılığı gözler önüne sermektedir.

Can Yayınlarını bu kitabı aslına yakın ve uygun olarak günümüz Türkçesine de uygun olarak basmışlardır. Can Yayınları bu eseri okuyan okuyucularına bu kitabı okurken o dönemin şart ve koşullarını dikkate alarak yorumlamalarını istemektedir.

[hr_invisible]

Eser Hakkında

Okurken insanı alıp o günlere götüren ve İmam Hüseyin ile Kerbela'da bulduran ve gözyaşlarına gark eyleyen essiz bir eser Kumru. Okuyanların Kerbela da çekilen acı ve zulmü iliklerine kadar hissettiği bu eser her Alevinin  mutlaka kitaplığında yer almalıdır canlar

kumru-kitap-can-yayınları

2 thoughts on “Kumru (Kenzül – Mesaib) | Ali Adil Atalay Vaktidolu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir