Kurtulmuş’un Davetine Alevi Örgütlerinden Ret

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Alevilerle devletin yeniden barışması”na yol açacağını söylediği 21 Mart Hz. Ali’nin doğum günü programının ayrıntıları belli oldu. Program için bir çok Alevi örgütüne de davetiye gitti. Bunun bir referandum hamlesi olduğunu söyleyen bazı Alevi örgütlerinden davete ret yanıtları geldi.

İzmir’de Hazreti Hüseyin Cemevi’ni ziyaretinde konuşan Numan Kurtulmuş 21 Mart tarihinde Ankara’da Hazreti Ali’nin doğum günü için bir tören yapılacağını belirterek “Alevi kardeşlerimizle, yurttaşlarımızla devletin yeniden barışması anlamına geleceği bir tören olacak” dedi. Kurtulmuş’un bir ay önce yaptığı bu açıklamanın ardından planlanan törenin ayrıntıları ortaya çıktı.

Program için 19 Mart’ta Ankara’ya yurt içi ve yurt dışından 250 konuk gelecek. Konuklar 20 Mart’ta Nevşehir Hacı Bektaş Veli Dergahı’nı ziyaret edecek. Ardından 21 Mart’ta Ankara ATO Congresium’da “Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması” ile Hazreti Ali’nin doğum günü kutlanacak.
[hr_invisible][hr_invisible]

Hükümet Kendi Alevisini Yaratmaya Çalışıyor

Tören için Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda Alevi örgütüne de davetiye gönderildi. Davet giden örgütlerden biri de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği. Hükümetin kendi Alevi’sini yaratmaya çalıştığını söyleyen Dernek Başkanı Gani Kaplan, davet katılmayacaklarını belirterek bunun gerekçesini şöyle açıkladı:
“Aleviler Hazreti Ali’nin doğum gününü bin yıldır kutlarlar ama bunu da ayan beyan yapmazlar. Numan Kurtulmuş’un oradaki beyanı hatalıdır, yanlıştır. Biz yıllardır inançların üzerinden siyaset yapmanın doğru olmadığını vurguluyoruz. Biz burada da alevilerin siyasallaştırılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz.”
[hr_invisible][hr_invisible]

Ciddiye Alamıyoruz

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Tuncer Baş, henüz davetiye gelmediğini ama gelirse de katılmayacaklarını söyledi. Programın Alevi örgütleriyle hazırlanmadığına dikkat çeken Baş şöyle devam etti:
“Bu yapılan hükümetin seçim hamlesidir, ciddiye almıyoruz. Bu hükümet her zaman Alevilere rağmen Alevilerden ayrı işler yapıyor. Cami-cemevi projesi de buna çok benziyordu. Alevilerin buna da çok ciddi tepkisi olmuştu. Bunlar Alevilere yönelik olmayan girişimler. Aleviler bunlara kanmıyor.”
[hr_invisible][hr_invisible]

Bu Bir Kandırma Politikasıdır

Ankara’daki anma etkinliğine katılmayacağını açıklayan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, “21 Mart sonrasında bu yolda hükümete destek verip Aleviliği yozlaştırmaya çalışan, hükümet içinde siyaset yapan dernek ve yapıları ifşa edeceğiz” dedi. Etkinliği, ‘kandırma politikası’ olarak nitelendiren Yıldız, “Hiçbir zaman samimi olmadılar. Önceki söylemler de bu yapılmaya çalışan da aynı. ‘Alevileri tanıyoruz, ama onları resmi statüye alamayız’ diyorlar. Biz, bütün dinlerin, bütün renklerin, bütün ırkların haklarını ne zaman eşit bir şekilde savunan sosyal devlet olursa, biz o zaman Aleviler olarak eşit yurttaş oluruz” dedi.

Referandum öncesi hükümetin siyasi bir algı peşinde olduğunu söyleyen Yıldız “Bizim her yıl yaptığımız bu anmalar sadedir. Hazreti Ali’ye olan sevgimizi, yaşadığı süreçteki zalimliğe karşı duruşunu anar, hüzünleniriz. Bu lüks otellerde bir anma değildir. Lüks sofralarda, saraylarda anma değildir” dedi.


Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir