Madımak Anıtına Saldırı | Mersin

Mersin Akdeniz Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda açtığı Demokrasi ve Kardeşlik Parkı’nda yer alan Madımak Şehitleri anıtındaki isim plaketleri kimliği belirsiz kişilerce söküldü.

Mersin’in merkez Akdeniz ilçesindeki Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda bulunan Demokrasi ve Kardeşlik Parkı’nda 1993’te Sivas Madımak Oteli’nin yakılarak yaşamını yitirenler anısına Madımak Şehitleri Anıtı yapılmıştı.

Katliamdan seneler sonra Akdeniz Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerindeki bir parka Demokrasi ve Kardeşlik Parkı adını verdi. Parkın içerisine, katliamı unutturmamak adına Madımak Şehitleri anıtı yerleştirildi. Ateşler arasında semah dönen bir kadın ve erkeğin resmedildiği ahşap malzemeli anıtta Sivas katliamında hayatını kaybeden 33 şair, yazar, müzisyen ve aydının isimleri ile fotoğrafları yer alıyordu.

Madımak Şehitleri’nin isimlerinin olduğu anıtın açılmasının üzerinden 2 yıl bile geçmeden anıta yönelik saldırı yaşandı. Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce, katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu isim plaketleri söküldü. Saldırıya ilişkin soruşturma yürütülüp yürütülmediği ise belirsizliğini koruyor.

Mersin’in HDP’li Akdeniz ilçe belediyesine atanan kayyum Hamdi Bilge Aktaş ise, belediye görevlilerine talimat vererek, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan belediyeye ait Özgür Çocuk Parkı’nda, üzerinde katledilen çocukların isimlerinin bulunduğu panoyu kaldırttı.

Aynı parkta çocuk heykellerinin ellerinde bulunan güvercinlere ne olduğu ise bilinmiyor. İki denizatı figürünün ortasına yerleştirilen panoda, Şair Can Yücel’in “Gökte bir yıldız kayarsa eğer sen yıldızı tut çocuk. Umut dile, barış dile, sevgi dile” dizelerine de yer veriliyordu.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir