Madımak’ı Unuttu

AKP‘li Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya Federal Meclisi‘nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına ilişkin karar tasarısının onaylanması ile ilgili yaptığı açıklamada “Bizim milletimizin geçmişinde Almanya’nın geçmişinde olduğu gibi insanları diri diri fırınlarda yakma yoktur” diyerek 2 Temmuz Sivas Madımak’ta 33 Canımızın diri diri yakılarak hayatını kaybettiği olayı unuttu.

Veli Dede Diri Diri Fırında Yakldı

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez “1993 yılında Sivas’ta 33 can Madımak Oteli‘nde diri diri yakıldı. Maraş‘ta insanlar evleriyle birlikte yakıldılar. Çorum olaylarında Veli Dede diri diri fırında yakılarak katledildi. Şu anda Doğu’da, Güneydoğu’da evler yakılıyor. Bütün bu olaylar Bekir Bozdağ‘ın Adalet Bakanı olduğu ülkede yaşandı.”

Bozdağ Tarihi Bilmiyor Demek

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan “Devlet Alevilerle, Kürtlerle, Ermenilerle yüzleşecek, daha sonra başkasına söz söyleme hakkına sahip olacak. Maraş, Çorum ve Sivas Madımak katliamını yapanları savunan avukatlar ya bakan ya milletvekili oldu. Bozdağ tarihimizde insan yakma, katliam yok derken yakın tarihi bilmiyor demektir.”

6 – 7 Eylül, Sivas, Çorum Var

Madımak katliamı mağdurlarının avukatı Şenal Saruhan “Hitler faşizminin insanları yakmış olduğu bir gerçektir. Ancak ne yazık ki Türkiye’de 6-7 Eylül olayları var. Çorum, Maraş, Sivas var. Ne yazık ki bu topraklarda da yakma eylemi var. Talihsiz açıklamalar. Kendi katliamlarını unutan bir anlayışla başkalarını eleştirmeye de hakkımız olmaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir