Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Alevi Kurumlarını Ziyaret Etti

Ziyaretlerde Fetullahçı Terör Örgütü(FETÖ) tarafından yapılan darbe girişimine tepki gösteren Başkan Çakır, Paşaköşkü Mahallesinde yaşanan gerginliğe de değinerek vatandaşları provokasyonlara gelmemeleri ve sağduyulu olmamaları konusunda uyardı.
İlk olarak Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi Başkanı Hasan Meşeli‘yi ziyaret eden Başkan Çakır, 15 Temmuz da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine sert tepki göstererek “Geçmişteki darbelerin Türkiye’ye ne kadar zarar verdiğini herkes biliyor. Bu terör örgüt tarafından da yapılmak istenen darbenin tek amacı Türkiye’ye zarar vermekti ama bunu başaramadılar. Çünkü vatandaşlarımız bu darbe karşısında tarihi bir duruş sergiledi” dedi.
Konuşmasında Paşaköşkü Mahallesinde yaşanan gerginliğe de dikkat çeken Başkan Çakır, “Bu işi yapanlar belli, toplumda mezhepsel çatışma çıkartarak olaya farklı bir boyut kazandırmaya çalışıyorlar ve darbeyle yapamadıklarını bu şekilde yapmaya çalışıyorlar. Benim vatandaşlarımızdan ricam bu provokatörlerin oyununa gelmemeleri, bizim böyle zor günlerde birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi Başkanı Hasa Meşeli ise, yaşanan darbe girişimini sert sözlerle lanetleyerek “15 Temmuz günü meşru bir hükümete ve halkın hür iradesiyle seçilmiş cumhurbaşkanına darbe yapmak isteyenler aynı zamanda Türkiye’de bir iç savaş çıkarmak ve kardeşi kardeşe düşürmek istediler. Biz bu darbecileri şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Seçimle gelen seçimle gider, sevmeye bilirsin ama bütün seçimleri kazanmış, yüzde 52 oy almış bir Cumhurbaşkanına durup dururken böyle bir darbe girişiminde bulunulması son derece dehşet vericidir” ifadelerini kullandı.
Başkan Çakır, daha sonra Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ve Malatya İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi‘yi ziyaret etti.
Burada da bir açıklama yapan Başkan Çakır, Malatyalıların darbe girişimi karşısında dik bir duruş sergilediğini belirterek “Biz Türkiye olarak önümüzdeki bir engeli daha kaldırdık, inşallah bu hain darbe girişimi ülkemizin demokratikleşmesi açısından bir dönüm noktası olur” şeklinde konuştu.
Başkan Çakır, burada da birlik ve beraberlik vurgusu yaparak vatandaşları sağduyulu olmaya davet etti.
Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan da, alevi vatandaşlara sağduyu çağrısı yaparak herkesi demokrasiye sahip çıkmaya davet etti.
Doğan, konuşmasında darbe girişimini kınayarak “Bir tek Türkiye var, biz 79 milyon hep birlikte bir gemideyiz ve ne olursa olsun bu geminin batmaması lazım” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir