Mamak’ta Alevi ve Kürt Yurttaşların Evleri İşaretlendi

Ankara Mamak‘ta bulunan Akdere Mahallesi’ndeki 25 daireli bir binada 8 Alevi, 2 Kürt ailenin evlerine, siyah kurşun kalemle çarpı işareti konuldu. Mahalle sakinlerinden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ankara Şube Başkanı Ali Ekber Üngörmüş, “Olay bir çocuk işi değil, Alevi ve Sünni aileler yan yana ama Sünnilerin değil sadece Alevi ve Kürt ailelerin evleri işaretlenmiş. Ancak binada oturan Alevi aileler Sünni komşularından şüphelenmiyor. Biz onlarla huzur içerisinde yaşarken bu yaşananlar bizi tedirgin ediyor” dedi.

Mamak’ta bulunan bir binada Alevi ve Kürt ailelerin evlerinin kapısına çarpı işareti konuldu. 25 daireli binada 8 Alevi, 2 de Kürt ailenin yaşadığı evin kapısına atılan çarpı işaretleri, mahalleliyi tedirgin etti. Mahalle sakinlerinden PSAKD Ankara Şube Başkanı Ali Ekber Üngörmüş, binada Alevi ve Sünnilerin yan yana oturmasına rağmen sadece Alevi ve Kürt evlerinin işaretlenmesinin, olayın çocuk işi olmadığının göstergesi olduğunu söyledi.
[hr_invisible][hr_invisible][hr_invisible]

Çocuk İşi Değil

Üngörmüş, kendisinin kadın kuaförü işlettiğini ve dükkanına gelen bir kadının evlerinin işaretlendiğini söylemesi üzerine ev işaretleme olayını öğrendiğini aktararak, “Kadın bana olayı aktardıktan sonra kapılardaki siyah kalemle konulan işaretleri silmişlerdi. Ancak ertesi gün bu işaretler kırmızı kalemle bir daha konuldu” dedi. Üngörmüş, şu ana kadar Alevi ve Kürtlere yönelik bir tehdit olmadığını ancak olay sonrasında ailelerin tedirgin olduğunu vurgulayarak, “Bu iş çocuk işi değil. Valilikle görüştük. Mahallede güvenlik önlemleri aldılar. Polis mahallede gezmeye başladı” diye konuştu.

Üngörmüş, Ankara’nın göbeğinde böyle bir olayın yaşanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, Sivas, Maraş ve Çorum Katliamlarını hatırlattı. Üngörmüş, kendilerine yönelik bu tehdidin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.


(Ankara EVRENSEL)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir