Maraş İçin “Gerekirse Açlık Grevi Yaparız”

Maraş Pazarcık, Sivricehöyük köyüne yapılması pilanlanan mülteci kampına yönelik tepkiler her geçen gün büyüyor. Yöre halkı, mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini ve köylerini kimseye teslim etmeyeceklerini söylediler.

Direnişin 30. gününde Mersin Maraşlılar Derneği ve Mersin Birleşik Haziran Hareketi üyeleri direnişteki canlarımızı ziyaret ederek mücadelenin yanında olduklarını bildirdiler. Birleşik Haziran Hareketi adına konuşan Gürkan Dağdeviren, “Burada yapılmak istenen kampın çok yönlü olduğunu biliyoruz. Burada yaşayan insanların kültürleri tehdit altında olacak. Ve ayrıca kampa gelecek insanların organize sanayi bölgelerinde emekleri sömürülecek. Bu çok yönlü kuşatmalara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Köylülerin avukatlığını yapan Mehmet Ercoşman “Biz burada Sünniler, Aleviler olarak hep birlikte yaşadık. Şu an birileri bu kültürü yok etmeye çalışıyor. Alevi yurttaşlar ve burada kaynaştığımız Sünni yurttaşlar olarak buna izin vermeyeceğiz. Ve bütünlük halinde mücadeleyi devam ettireceğiz. Yürütmeyi durdurma davamız bu hafta içi sonuçlanacak” diye konuştu.

Mültecilere Karşı Değiliz

Yöre halkından olan Besime Sayılır ise şöyle konuştu, “Kadınlar olarak mücadeleye çok cesaretli ve güçlü bir şekilde sahip çıkıyoruz. Kadınlar olarak bu mücadelenin en önünde yer alıyoruz. Mahkeme aleyhimize karar verse bile mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz. Gerekirse açlık grevine gideceğiz” dedi. Direnişin başından beri mücadele eden ve direniş çadırını ilk kuran kadınlar arasında olan Döne Göksungur ise “Köylü kadınlar kendi yerini ve yurdunu teslim etmeyecekler. Ne gerekiyorsa onu yapacaklar. İlk günden beri kadınlarımız çok duyarlı. Biz mülteciliğe karşı değiliz, mülteciliği en iyi de biz biliriz. Lakin gelecek insanların kim olduğunu bilmiyoruz. Biz bu dayatmaya karşıyız. Yaşam alanlarımıza yapılan müdahaleye karşıyız. Madem bu kadar istiyor Erdoğan alsın götürsün Kaçak Saray’a” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir