Meclis İbadethanesine Alevilik’de Yer Aldı

Yeşiller Federal Meclis milletvekili Özcan Mutlu’nun girişimine, Meclis Başkanı Lammert onay verdi. Federal Meclis’te milletvekilleri için hazırlanan ibadethanede Katolik, Protestan, Yahudilik, İslam ve çeşitli inançlardan sonra Alevilik de temsil edilecek.

YEŞİLLER Milletvekili Özcan Mutlu, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert’e geçen yılın başında bir mektup yazarak, Meclis İbadethanesi’nde Alevi inancına da yer verilmesini istedi. Almanya’da 500 ila 800 bin arasında Alevinin yaşadığına işaret eden Mutlu, ancak bu mezhebin Almanya’da yeterince tanınmadığını kaydetti. Mutlu, dini cemaatlere eşit değer verme ilkesinden hareketle, ibadethanede Aleviliğin de temsil edilmesini istedi.

Meclis Başkanı Lammert, Tevrat, İncil ve Kuran’ın yanı sıra dini simgelerin bulunduğu ibadethanenin vitrinlerde Alevilik inancının da yer almasına onay verdi. Özcan Mutlu, Lammert’in himayesinde Alevi inancına ayrılacak bölümün, yaza kadar açılacağını söyledi. Mutlu, vitrinin Alevi simgeleriyle şekillendirilmesi için Alevi temsilcilerine mektup yazarak, Meclis ibadethanesinde sergilenecek simgeler konusunda destek istedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Kudüs ve Mekke’yi İşaret Ediyor

1998-1999 yılları arasında Parlamento binası içinde milletvekillerinin dini ibadetleri için yapılan ibadethaneyi, Alman ressam Günther Ücker şekillendirmişti. İbadethanenin giriş bölümündeki vitrinlerde Katolik, Protestan, İslam ve Yahudilikle ilgili dini simgeler ve kutsal kitaplar yer alıyor. Hıristiyanlık bölümünde özel hazırlanmış bir İncil, İslam bölümünde Kuran bulunuyor. Her dinin temsil edildiği İbadethanede doğuya yönelik bir basamak, üç semai dinin yönü olan Kudüs ve Mekke’ye işaret ediyor. Önde ise granitten yapılmış bir mihrap yer alıyor.
[hr_invisible][hr_invisible]

Mutlu “Yardım İstedim”

Yeşiller Milletvekili Özcan Mutlu, “Federal Alman Meclisi Bundestag’ın ibadethanesinde Aleviliğin temsil edilmesi gurur verici. Meclis Başkanı Lammert’in başvurumu kabul etmesi çok sevindirici. Hacıbektaş ve Alevi Federasyonu’na bağlı dedeler kurumundan Meclis’teki Alevilik köşesini düzenlenmesine ilişkin yardım istedim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir