Meclis’e “Muharrem Ayının 13’üncü Günü Tatil Edilsin” Teklifi

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Alevi inancında önemli yer tutan Muharrem ayının 13’üncü gününün tatil edilmesi için CHP grubu adına 34 milletvekilinin imzasıyla kanun teklifi verdi. Sarıbal, “Tüm insanların inancını özgürce yaşaması için mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Muharrem ayının 13’üncü gününün tatil edilmesi için kanun teklifi verdi. Günün öneminin anlatıldığı gerekçe kısmında, “Bilindiği üzere; hicri 10 Muharrem 61 (miladi 10 Ekim 680) tarihinde Kerbela’da Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin başta olmak üzere Ehli Beyt çocuklarından ve Ehli Beyt taraftarlarından toplam 72 kişinin şehit edilmesi yüzyıllardır İslam âleminin kanayan bir yarasıdır. Bu olay Alevilerin inanç ve ibadetlerinin de belirleyici öğesi ve ilkesi olmuştur” hatırlatması yapıldı.

“Peygamberimizin soyundan gelen ve İmam Muhammed Mehdi hariç tümü zamanın zalim hükümdarlarının emriyle şehit edilen 12 İmam da Alevi inancında önemli bir yer tutmaktadır” denilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi: “Bu nedenle Aleviler her yıl 1 Muharrem’den 12 Muharrem’e kadar Allah rızası için oruç tutar ve Kerbela Şehitleri ile 12 İmamlar aşkına matem yaşarlar. Bu vesile ile Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa ve onun soyuna sevgilerini ve bağlılıklarını vurgularlar. Muharrem’in 13’üncü gününde ise Kerbela’da Yezid’in ordusu tarafından susuz şehit edilen Kerbela Şehitlerinin ruhlarına Aşure pişirir, Hz. İmam Hüseyin’in oğlu Hz. İmam Zeynel Abidin’in kurtularak Kur’an-ı Kerim’in Kevser suresinde Yüce Yaradan tarafından verilen Ehli Beyt’in yani Peygamberimizin soyunun sonsuza kadar devam edeceği müjdesinin gerçekleşmesi adına da kurbanlar keserler ve dağıtırlar.”

“Eşitlik İlkesinin Gereği”

Aşurelerin piştiği, kurbanların kesilip dağıtıldığı bu günde, aile bireylerinin bir arada bulunmasının geleneğin yaşatılması için önemli olduğu vurgulanan gerekçede, “Alevi inancının önemli bir günü olan Muharrem ayının 13’üncü gününde bütün insanlar gibi Alevilerin de inanç özgürlüklerini yaşaması, Anayasanın inanç özgürlüğü ve eşitlik ilkesinin bir gereğidir. Bu nedenle Muharrem ayının 13’üncü gününün tatil edilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İnanç özgürlüklerinin önemine vurgu yapılan gerekçede, Kırım Cumhuriyeti’nde inanç özgürlüğü adına ilan edilen resmi tatiller örnek gösterildi: “Ülkemiz nüfusunun tahmini yüzde 25’ini oluşturan Alevi nüfusu dikkate alındığında bu talebin gerçekleşmesinde geç kalındığı açıktır. (Örneğin Bağımsızlığını ilan ettikten sonra yapılan referandumla Rusya’ya katılan Kırım Cumhuriyeti’nde Ekim 2014 itibariyle Müslüman nüfus oranı yüzde 13 olmasına rağmen Kurban Bayramı’nın birinci günü ve Ramazan Bayramı’nın birinci günü, Ortodoks Paskalya Bayramı ve Teslis(Kutsal Üçlü) günleri ile birlikte dini bayram tatili olarak kabul edilmiştir.) Bu teklif ile Ülkemiz nüfusunun yüzde 25’ini oluşturan Alevi vatandaşlarımızın demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletinin gereği olarak inançlarını daha rahat yaşamaları amaçlanmaktadır.”


CHA – Bursa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir