Mitingi’ne Çağrı “Şeriatçı Eğitime Karşı Sesimizi Birlikte Yükseltelim”

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim -Sen İstanbul Küçükçekmece’de Garip Dede Dergahı’nda “Bu eğitim sistemine itirazımız var” sloganıyla bir basın toplantısı düzenledi. 17 Eylül’de Kartal Meydanı’nda yapılacak miting öncesinde gerçekleştirilen toplantıya Alevi kurumları, siyasi parti temsilcileri ve demokratik kitle örgütleri katıldı. Toplantıda, “Şeriatçı eğitime karşı, eşit, parasız, bilimsel ve kamusal anadilde eğitim için, zorunlu din derslerin kaldırılması için” Kartal Meydanı’nda olacağız denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) eğitimdeki gericileşmeye karşı 17 Eylül’de İstanbul Kartal Meydanı’nda düzenleyeceği mitingin hazırlıkları sürüyor.

Laik, bilimsel, kamusal, parasız ve anadilinde eğitim istemiyle 17 Eylül’de düzenlenecek miting sonrasında 18 Eylül’de ise Milli Eğitim Bakanlığı ve tüm illerde ve ilçelerde Milli Eğitim müdürlükleri önünde basın açıklamaları gerçekleştirilecek.

ABF ve Eğitim-Sen bugün Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Dergahı’nda mitinge ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

“MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM”

Ataşehir Cemevi Başkanı Hasan Gülüm’ün yönettiği basın toplantısında basın açıklamasını Tertip Komitesi adına Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız yaptı. Eğitim müfredatı olmak üzere her alanda yaşanan tekçiliğin yarattığı gerginliğin bütün toplumsal kesimlere yayıldığını belirten Yıldız, “Bu nedenle bu duruma sesiz kalmamak ve mücadeleyi yükseltmek için öncelikle başta tüm Alevileri, eğitimcileri, emek ve demokrasi güçlerini, siyası partileri, demokratik kitle örgütlerini, aydın, yazar, sanatçıları ile bu durumdan rahatsız olan herkesi 17 Eylül’de Kartal Meydanı’nda birlikte olmaya çağırıyoruz” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Yıldız, neden 17 Eylül’de miting yapacaklarının gerekçelerini şöyle açıkladı:

-“Şeriatçı eğitime karşı, eşit, parasız, bilimsel ve kamusal anadilde eğitim için, başta Aleviler olmak üzere tüm inançların her alanda eşit şekilde yer alması ve zorunlu din derslerin kaldırılması için,

-Eşitsizliklere karşı herkese hak ve adalet için, cinsiyetçi eğitime karşı durmak için,

-Çocuklarımıza aydınlık bir gelecek için ve geleceğimize sahip çıkmak için,

-Tekçiliğe karşı durmak için,

Ohal ile işten atılan öğretim görevlileri ve kamu çalışanları başta olmak üzere tüm mağdurlar ile şu an açlık grevlerini sürdüren Nuriye ve Semih için,

-Ohal’ın kaldırılması için,

Tutuklu bulunan milletvekilleri başta olmak üzere gazeteciler aydın ve yazarlar için,

Susturulmak istenen özgür basın kapatılan televizyonlardan TV10, Yol TV, Hayat TV, IMC TV adını sayamadığımız radyolar ile muhalif gazeteler ajans ve dergiler, dernekler, demokratik kitle örgütleri için,

Barış ve kardeşlik için, 17 Eylülde Kartal’dayız.”

“BU EĞİTİMİN SONUÇLARI AĞIR OLACAK”

Toplantıda konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş da, “17 Eylül’de ülke olarak yeni bir döneme uyanacağız. Çağdaş, bilimsel, laik eğitim dönemi kapanacak, bundan sonra dinsel ve cihatçı bir kuşak yetişecek. Bizler Aleviler olarak, eğitim emekçileri ile bir miting gerçekleştireceğiz. Herkesi bu mitinge davet ediyoruz. Bu eğitimin sonuçları çok ağır olacak” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan da, cihatçı eğitim sisteminden, asimilasyondan, işinden ihraç edilen emekçilerden söz etti ve herkesi mitinge davet etti.

Toplantıya ev sahipliği yapan Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat da mitinge çağrı niteliğinde bir konuşma yaptı. Fırat gerici eğitime karşı olan herkesi mitinge davet etti.

Dad adına Avcılar Şube Başkanı Özgür Bulan da hak ve hakikat yolunda anadilde bilimsel eğitim için cihatçı eğitim müfredatına karşı Kartal Meydanı’nda olacağız” dedi.

Öte yandan toplantıda bulunan CHP, HDP, Emek Partisi, EHP gibi siyasi parti temsilcileri de birer konuşma yaparak mitingin önemine vurgu yaptılar ve miting alanında olacaklarını belirtiler.

Toplantı, siyasi parti temsilcileri sivil toplum örgütleri ve yöre derneklerinin önerileri alınarak sona erdirildi.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir