Muharrem Orucu Nasıl Tutulur

Muharrem Orucu Nasıl Tutulur

Kurban Bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20. günün akşamı Muharrem Orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Niyet edildikten sonra gün doğumu ile gün batımı arasındaki sürede hiç bir şey yenilmez ve içilmez. Gün batımı ile Muharrem Yas-ı Matem Orucumuz açılır.


Oruç süresince (12 gün boyunca) düğün, nişan, sünnet ve benzer törenler/etkinlikler yapılmaz, kurban kesilmez, et yenilmez, Kerbela Şehitlerinin çektikleri susuzluğu hissetmek için su içilmez (Su saf olarak içilmemektedir. Vücudun su ihtiyacı yenilen yemeklerden, çay, kahve, meşrubat, meyve suyu, ayran gibi sıvı içeceklerden karşılanır). Muharrem orucunun on ikinci gününden sonra ise On iki İmamlar ‘in ve bu yolda şehit olan bütün canların anısına on iki çeşit gıdadan oluşan Aşure pişirilir ve dağıtılır.

Muharrem Orucuna Niyet Edilirken Okunan Dua

Bismişah Allah, Allah Hak Muhammed Ali aşkına Şehitler serdarı İmam Hüseyin aşkına Kerbela meydanında şehit düşen masumların aşkına Oniki İmam, Ondört Masumu-u Pak, Onyedi Kemerbest efendilerimizin hürmetine Hz. Fatma Ana'nın şefaatine Hazır, gaip gerçek erenlerine himmetine niyet ettim yarin matem orucunu tutmaya Niyetimiz kabul ve makbul ola Hak dergahına yazıla Evliya kerimine, İmam Hüseyin demine Allah eyvallah Gerçeğe Hü.


Muharrem Orucu Açılırken Okunan Dua

Bismişah Allah, Allah Niyetlerimiz kabul, lokmalarımız makbul, muratlarımız hasıl ola Üçlerin, Beşlerin, Yedilerin, Kırkların, Oniki İmamların, Ondört Masum-u Pakların, Onyedi Kemerbestlerin dergahına yazıla Kerbela şehitlerimizin, gelmiş geçmiş cümle ulularımızın, atalarımızın ruhu revanları şad u handan ola Allah bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, afetlerden, ve her türlü kötülüklerden koruya Bizleri Ehlibeytin katarından, didarından ayırmaya Cümlemize sağlık, huzur, birlik, dirlik, hayırlı kazançlar ve hayırlı kısmetler nasip eyleye Gerçeğe Hü.

2 thoughts on “Muharrem Orucu Nasıl Tutulur

  1. Yine Muharrem Ay? icerisinde Persembe, Cuma ve Cumartesi gunleri pes pese oruc tutmak hadislerle de soylendigi uzere pek faziletli olacakt?r.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir