Muharrem Orucu

Muharrem ayı Hicri takvime göre birinci aydır ve Muharrem Orucu da bu ayın ilk gününden başlar.

Muharrem Orucunun tarihi Âdem Peygambere kadar gitmektedir ve Hz. Muhammed’in Muharrem Orucu tuttuğu bilinmektedir. Muharrem Orucu, insanın kendi iç benliğine yönelmesi, yanlışlarını-doğrularını, eksilerini-artılarını hesaplaması ve bütün bunların sonucunda daha iyiye, doğruya, güzele yönelmesine davettir.

Nefsini terbiyeye, Hacı Bektaş Veli‘nin de buyurduğu gibi “nefsini bilmeye vesiledir oruç”. Muharrem Orucu biz Aleviler için Âdem Peygamberden başlayarak bütün peygamberlerin yerine getirdikleri bir ibadettir.

Bunun yanı sıra başta Hz. Hüseyin olmak üzere On İki İmamların şehadetlerinden dolayı aynı zamanda bir yastır. Bundan dolayıdır ki Muharrem Orucunun diğer bir adı da Yas-ı Matemdir. Aleviler olarak Muharrem Orucu ile Hz. Âdem den günümüze gelen bir ibadeti yerine getirirken aynı zamanda Hz. Hüseyin’in şahsında Ehlibeyte, Ehlibeytte temsilini bulan insanlık değerlerine bağlılığımızı yineliyoruz. Yezide ve Yezit‘le sembolleşen bütün kötülüklere lanet ediyoruz. Muharrem Orucu, bütün bu özellikleriyle biz Aleviler için önemli bir ibadettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir