Müslüm Doğan “DİB Cemevimize Nasıl Bakıyorsa Bu Belediye de Cemevimize Öyle Bakmaktadır”

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, TBMM’de yaptığı basın toplantısında Yamanlar Cemevi’ndeki yıkımı protesto etti. Doğan “İzmir’in Bayraklı ilçesindeki bir Cemevi CHP’li bir belediye başkanı tarafından yıkıldı. Bu yıkım işlemleri alevi inancına ve toplumuna karşı işlenmiş toplumsal bir suç niteliği taşımaktadır.” dedi.

Cemevinin yapım sürecini yakından takip ettiğini söyleyen Doğan devamla “2008 yılında Karşıyaka Belediyesi sınırları içinde bulunduğu dönemde Karşıyaka belediye başkanı Cevat Tuna tarafından Yamanlar Cemevi ihtiyaçları karşılamak üzere tahsis edilmiş bir arsa üzerine cemevi ve eklentileri yapılmış ve hizmet vermeye başlanmıştır. Ancak şimdiki belediye başkanı Hasan Karabağ’ın dernek seçimlerine cemevi seçimlerine katılma istemesi ve 500 üyenin kaydını talep etmesi cemevi tarafından kabul edilmemiş. Bunun üzerine cemevi eklentisi olan yeri yıkma kararı almıştır.

Alevi inancı ve öğretisinin ibadethanesi olan bir yerin yıkılması kesinlikle kabul edilemez. Bunun CHP’li belediye başkanı olması da ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü o şahsın belediye başkanı olmasında Alevilerin çok büyük rolü olmuştur oy anlamında.” Diyerek siyasi partilerin Aleviler üzerindeki baskılarına dikkat çekti.

Hasan Karabağ‘ın “Türkiye’de göbek attıran halay çektiren bir cemevi hiç görmedim” dediğine atıfta bulunarak, bunun “cemevleri cümbüş yeridir” sözünden bir farkı olmadığını belirten HDP Mileltvekili Müslüm Doğan “Diyanet işleri bakanlığı cemevinde nasıl bakıyorsa bu belediye başkanı da cemevimize öyle bakmaktadır. Bunu Alevi toplumu kabul etmeyecektir. Çok büyük bir tepki de söz konusudur. İşin kötüsü zabıtalara cop vererek oradaki halkın direncini kırmaya çalışmıştır. Yıkıma engel olmaya çalışan halka copla müdahale etmişlerdir.” Dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Kılıçdaroğlu’na Mektup

Söz konusu belediye başkanının CHP’li olması nedeni ile CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu‘na mektup yazdığını söyleyen Doğan, “Mektupta alevi inancının ve öğretisinin bir kurumu olan cemevine karşı yapılan bu saldırıya kayıtısız kalmaması gerektiğini ve bir Alevi olarak da önemli bir siyaset kurumu olan CHP’nin genel başkanı olan bir insandan da böyle bir şey isteme hakkımız olduğunu ifade ettim.” dedi.

Doğan ayrıca Eşgenel başkanların ve Milletvekili arkadaşlarının hala tutukluluklarının devam ettiğine dikkat çekerek “Bu kabul edilemez bir durumdur. Bu durumu protesto ettiğimi ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini, siyasetin cinnet halinden çıkması gerektiğini ifade etmek istiyorum” diyerek, herkesi demokrasiye sahip çıkmaya çağırdı.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir