Ne Yapalım Kardeşim Biz Böyleyiz! | Veli Bayrak

Bazen soruyorlar bana “Aleviler neden Hac’a gitmez, şeytan taşlamaz” diye! Bende diyorum ki onlara bunun cevabını Aşık Mahzuni Şerif bir türküsünde yıllarca önce vermiş “Şeytan yaklaşamaz bize, ikiliği taşlarız biz” diye.

Bazen da diyorlar ki bana “Yahu siz neden sürekli muhalefet yapıyorsunuz, hep eleştiriyorsunuz ama bu iktidarın yaptığı iyi şeylerde yok mu neden onları görmezden geliyorsunuz?” diye! Tamam da bana ne ki iyi şeylerden! Yaptı da mesela elinden mi aldık! Siz mesela herhangi bir partinin “İktidara gelirsem eğer kötü şeyler yapacağım” dediğini duydunuz mu? O yüzden seçiliyorlar zaten, o yüzden oy alıp iktidara geliyorlar!

Birde ne yapalım kardeşim biz böyleyiz!

Sanatı, sanatçıyı severiz ama siyasetçiyi pek sevmeyiz. Tapmayız yani siyasetçiye! Ağzının içine bakmayız! Hırsıza hırsız deriz mesela “çalıyorlar ama çalışıyorlar” demeyiz!

Tamam Hac’a gitmeyiz, şeytan taşlamayız belki ama gidene de “niye gittin” demeyiz! İnancı, ibadeti içimizde yaşarız gösterişi sevmeyiz. Başımızı örtmeyiz belki ama örtene de “Neden örtün” demeyiz!

“İkiliği taşlarız” mesela! Hacıydı, hocaydı, kanaat önderiydi kimseyi bilmeyiz! Bir tek kanaatimiz vardır o da hırsıza arsıza oy vermeyiz! Ne yapalım kardeşim biz böyleyiz. Kaşı gözü oynayan adama “Hoca Efendi” demeyiz mesela! Bir tek köylüye “Efendi” deriz onu da kendimizden biliriz.

Çalana, çırpana, soyana, hırsıza, arsıza, hacıya, hocaya kanmayız mesela. Bir tek sevdiğimize kanarız o da sevdik mi yürekten severiz. Biz böyleyiz kardeşim. İşinize gelirse! Biz “Bana benze” diyor muyuz kimseye? Kimse de bize “Bana benze” demesin! Bırak farklılıklarımızla birlikte barış içerisinde yaşayalım! Biz kimseye benzemeyiz, kimseye benzemeye de çalışmayız!

Sende bize benzeme!


Veli Bayrak | Alevice

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir