Orhan Gencebay “Alevi-Sünni Ayrımına Alet Olacağıma Ölürüm”

Arif Sağ’ın 57 yıllık dostu olduğunu belirten Orhan Gencebay: Alevi-Sünni ayrımına alet olacağıma ölürüm daha iyi.

Orhan Gencebay, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hakan Çelik ile Hafta sonu programına katıldı. Çelik’in, “Arif Sağ’ın sağlık problemleri bulunuyor” sözleri üzerine Gencebay, “Arif benim 57 yıllık dostum bir an evvel iyileşmesini diliyorum” dedi.

“MESAM’DA BULUNMAK İSTEMİYORUM”

Gencebay, bundan sonraki süreçte MESAM’da bulunmak istemediğini söyleyerek, “Son derece kırgınım. Artık MESAM’da bulunmayabilirim. MESAM’ın olması şart Türk müziğinin iyi olması için” dedi. Gencebay, kayyım yerine “Geçici görev” ifadesini kullanarak, “Geçici görevi alan arkadaşlara başarı diliyorum” dedi.

“MESAM’ın 2400 üyesinin olağanüstü genel kurula gelmesini rica ediyorum” diyen Gencebay, “Müzik endüstrisinin kurtulması buna bağlı” dedi. Mesam içinde Alevi Sünni ayrımı yaptığına ilişkin iddiaları reddeden Gencebay, “Alevi-Sünni ayrımına alet olacağıma ölürüm daha iyi” ifadesini de kullandı.

“YİNE AKİL İNSANLIK YAPARIM”

Gencebay, “Akil adam heyetinde yer aldığınız için pişman mısınız?” sorusuna, “Beşir Atalay bakanımız aradı. ‘Sizi kanaat önderi seçtik. Elinizi taşın altına koyar mısınız?’ dedi. Ben da şerefle onurla evet dedim. Akil insan olmaktan pişman değilim, yine yaparım” dedi. Henüz ortaya çıkmamış 500 bestesi olduğunu, onlar üzerinde çalıştığını açıklayan Gencebay, “Yurtdışında sizi izleyenler, müziğinizi takip edenler var mı?” sorusunu yanıtlarken de, “70’li yıllarda Led Zeppelin grubunu benim rifflerimi kullandığını açıklamıştı” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

Orhan Gencebay Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) iki yıldır üstlendiği yönetim kurulu başkanlığından istifa etmişti. Gencebay, sosyal medyaya sızan istifa dilekçesinde, “MESAM, etnik köken ve inanç üzerinden örgütlenerek faaliyette bulunulacak veya ele geçirilecek bir kurum değildir. ‘Benim adamlarım’ veya ‘Bize oy verecekler’ gibi söylemleri kabul etmem mümkün değildir” MESAM’ı Alevilerin ele geçirdiğini iddia eden sözleri tartışmaya neden olmuştu.

Bu tartışmalardan kısa bir süre sonra MESAM’a kayyum atanmıştı. MESAM’a kayyum atanmasının ardından Yönetim Kurulu Başkanı sanatçı Arif Sağ görevden alınmıştı. Kayyum olarak atanan sanatçı Yavuz Bingöl’ün görevi reddetmesinin ardından MESAM’a kayyum olarak sanatçı Coşkun Sabah atandı.

MESAM’a kayyum atanmasını ve Arif Sağ’ın da aralarında bulunduğu yönetimin görevden alınmasını sağladığı ileri sürülen Orhan Gencebay, yaptığı açıklamada, “Devletimiz bilir. Bu kayyuma da saygılıyım. Varlığımız devletin emrindedir” demişti.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir