Pforzheim Alevi Kültür Merkezi 25. Yılını Kutladı

Kutlamaya, Pforzheim Belediye Başkanı Gert Hager, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, Dr. Süleyman Davulcu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, farklı uyruklardan, inançlardan ve etnik kökenden halkın katıldığı şölende, çocuklar, yaşlılar, gençler, yani dört nesil bir araya gelerek kuruluş yıl dönümünü coşkuyla kutladılar.

Etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Bayram Özdemir, “Uzaktan yakından gelerek bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan bütün dostları selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı. Ayrıca, “Pforzheim Belediye Başkanı Gert Hager’e teşekkür ediyorum bizleri yalnız bırakmadıkları için… Kurucu Yönetim Kurulumuzu 25 yıl önce bir kahvede bir araya gelerek oluşturduk. İlk yıllarımızda maddi sıkıntılarımız oldu. Bazı kuruluşların maddi ve manevi yardımları ve üyelerimizin desteği ile sıkıntılarımızı aşarak sosyal faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye başladık. Bu faaliyetleri şöyle sıralayabiliriz, saz, folklor, çocuklara yardımcı ders kursları ve Almanca dil kursları. Ayrıca, dinler arası diyalog toplantıları, lokma akşamları düzenledik ve Cem ibadetlerimizi yerine getirebildik. Gençlerimiz çok başarılı çalışmalar yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar. Derneğimizin düzenlediği her türlü etkinliklere katılıyor ve destek veriyorlar. Bizlere maddi ve manevi katkı sağlayan kurumlara ve kişilere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi

“AKP’nin baskıcı soygun düzenine karşı birlikte demokrasi mücadelesi verilmesini” isteyen Özdemir,Ya demokrasi, özgürlük, hukuk düzeni ya da barbarlık kazanacak. Aleviler eşit vatandaş olmak istiyor. Almanya’da Aleviler eşit yurttaş.” ifadesini kullandı.

Daha sonra Pforzheim Belediye Başkanı Gerdt Hager, “Beni buraya davet ettiğiniz için, sizlere teşekkür ederim. Bizim şehrimiz bir vücut ve bu vücudun bir sürü parçaları var. Bu parçalardan biri de Alevi toplumudur. Bizim şehrimiz diğer dinlere kültürlere saygılı bir yer olduğunu ve bir sürü farklı insanın bir arada yaşayabildiğini göstermeye katkıda bulunduğu için, Alevi Toplumunu tebrik ediyorum. Burada Pforzheim‘de belki dünyanın başka yerinde istediğiniz gibi yaşayamayacağınız inancınız istediğiniz şekilde yaşama imkânına sahipsiniz. Bu aynı zamanda hep beraber barış içerisinde yaşayabileceğimizin göstergesi olması bakımından iyi bir örnektir. Aynı zamanda burada bu derneğin gençlik kollarını da vurgulamak istiyorum. Gerçekten çok başarılı çalışmalar yürütüyorlar. Bu gençlerin büyük hedefleri ve projeleri var. Orta yaşlı üyeleri de dışarıda bırakmadan güzel projelerle herkesi bir araya getireceklerini umuyorum. Benim buraya ilk gelişim değil. Ayrıca buraya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Sizler de vücudumuzun bir parçası olduğunuz için, Anavatanınızda kötü bir olay olduğunda, kötü bir haber geldiğinde benimde sizlerin yanında olduğumu biliniz. Bugün burada bir kutlama var. Bu kutlama dernek için çok önemli. Bu özellikle Aleviler için çok değişik, çünkü Aleviler kendilerini çok da sözün olmadığı bir şekilde kendilerini müzikle ifade ediyorlar. Bu şekilde belki de aynı dili konuşmayan insanları birleştiriyorlar. Sizlere bütün arkadaşlarımın selamlarını getirdim. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat “Alın teri ve emeklerinizi sunarak kurduğunuz Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Pfozheim’ın hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu günde sizlerle birlikte olmak gerçekten AABF adına beni çok mutlu etti. Bildiğiniz gibi AABF Almanya’da 25 yıla aşkın bir süredir Alevilerin ortak çatı örgütü olarak mücadelesini sizlerden aldığı güç ve destekle sürdürüyor. 25 yılda başta Alevilik derslerinin okullarda okutulması, bazı eyaletlerde Aleviliğin eşit inanç olarak kabul edilmesi, Alevilik kürsüsü çalışmaları gibi çok önemli kazanımlar elde ettik. Bugün AABF çatısı altında 130’dan fazla Cemevi ve Kültür Merkezi bulunmaktadır. Bizim bundan sonra ki tüm çabamız Türkiye’deki Kardeş-Musahip örgütlerle birlikte mücadeleyi en yüksek noktaya taşıyarak Türkiye’de yaşayan canlarımızın da haklarını elde edebilmesini sağlamaktır. Bizim mücadelemiz sadece Alevilerin mücadelesi değildir. Bizim mücadelemiz tüm ezilenlerin mücadelesidir. Bu açıdan tüm ezilenlerin demokratik zeminde ortak mücadele geliştirmesinden yanayız. Şu an Suriye’deki gelişmeleri de çok yakından takip ediyoruz. Biz ölüm ve şiddet kimden gelirse gelsin karşısındayız. Ama şunu da çok iyi biliyoruz ki Türkiye hükümetinin Suriye’ye yaklaşımı tamamen mezhepçi bir yaklaşımdır. 1400 yıllık Alevi düşmanlığının dışa vurumudur. Biz AABF olarak Almanya Parlamentosu düzeyinde bu savaşın anlatıldığı ve gösterilmek istendiği gibi ezen-ezilen karşıtlığında yürütülen bir savaş olmadığını, bu savaşın emperyalist güçlerin mezhepsel farklılıkları kaşıyarak Türkiye’yi de dahil etmek istedikleri bir rant savaşı olduğunu anlatıyoruz. Biz savaş değil barış istiyoruz. Biz eşit yurttaşlık çerçevesinde tüm haklarımızın verilmesini talep ediyoruz. Bunun için de mücadeleye devam edeceğiz. Bu mücadelede giderek çoğaldığımızı ve güçlendiğimizi de biliyoruz. ‘Gezi olaylarında masum insanlar ölürken polise emri ben verdim diyorsa o katildir. 17-25 Aralık yolsuzluk olaylarında devletin tüm imkanlarını kullanarak olayı ört bas eden hırsızdır. Türkiye 93 yıllık tarihinde sıkıntının daha büyüğünü yaşıyor. Kadına, işciye saldırı var, insanlar en doğal haklarını kullanamıyor. Laiklik anayasadan çıkarılmalıdır diyen ve bunları yapan diktatördür.” dedi.

Türkiye‘yi yüz yıl geriye götüreceğini öne süren Mat, “Siyasi olarak da demokrasiden uzaklaştırıp otoriter bir rejime kurma peşinde. Bütün Türkiye ve Avrupa bunun farkında. Artık Recep Tayyip Erdoğan bir liderle anılıyor. Kimle, Putin‘le. İkisi de demokrasiyi çiğneyen, inanmayan, kişiye bağlı bir diktatörlük rejimi kurmak isteyen insanlar.” şeklinde konuştu.

Mat, “Türkiye giderek hukuk devleti olmaktan çıkıyor. Demokrasiden giderek uzaklaşıyor. Bu hükümet döneminde hukuk devletinden tamamen uzaklaşıyoruz. Hukuk ve yargı sistemi vesayet altına girdi. Kuvvetler ayrılığı yok oldu. Böyle bir düzende hiç kimsenin güvenliği yoktur.” dedi.

Grup Mızrap 81 müzikleriyle coşan Pforzheimlı Aleviler, sanatçılar Abidin Biter, Mehmet Özcan ile eğlenceyi doruğa çıkardı.


DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir