Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şubesi ve Cemevi Açıldı | Balıkesir

PİR SULTAN ÖRGÜTLÜLÜĞÜ OLARAK AKTİF KATILIYORUZ

Açılış öncesinde konuşan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Pir Sultan örgütlülüğünün yerel seçimlere aktif olarak katıldığının altını çizerek, var olan iktidardan kurtulmanın ortak mücadeleden geçtiğini vurguladı. Yerel seçimlerde HDP’nin stratejik hamlesine de dikkat çeken Kaplan şöyle konuştu:

“Yerel yöneticilerin Alevilere cemevi yapma gibi zorunluluğu yok. Merkezi iktidar bu görevi tamamen yerele bırakmış durumda. Biz girdiğimiz yerden asla çıkmayız ve bırakmayız. Alevilerin ihtiyaçları artık cemevleri ile yürütülüyor. Bir seçim zamanına girdik. Biz de PSAKD olarak bu iktidardan kurtulmak için çaba sarfediyoruz. Siyasi katliamların yaşandığı bir ortamda PSAKD örgütlülüğü seçimlere dahildir. Yönetim tek bir kişinin, iktidarın eline geçmiştir. Tek bir kişinin dudağı arasındadır her şey. Mecliste faşist iktidar kurulmuş ve müdahale edemiyoruz. Yerel seçimlere müdahale etmeliyiz. HDP’ye teşekkür ediyorum, çok büyük olgunluk gösterdiler. Ortak kaygıları güdüyoruz. Bu belediyelere kayyum atanmışken bu adaylar PSAKD’nin adaylarıdır. Karadeniz’de tüm CHP’li adaylar adayımızdır. Yönetim krizi ve ekonomik kriz oluştuğu anda önümüze güvenlik, beka sorununu çıkarıyorlar. Boş tencerenin yıkmayacağı iktidar yok. Bu cemevinin tüm halkların kardeşliğine hizmet edeceğini umut ediyorum.”

[hr_invisible][hr_invisible]

VELİYETTİN ULUSOY: ÇOCUKLARINIZA ALEVİLİĞİ ÖĞRETİN

“Çocuklarınıza Aleviliği öğretin ve felsefesi ile deyiş ve duazları açıklayın. Yoksa çocuklarımızı kaybediyoruz” diyen Hacı Bektaş Veli Dergahı postnişini Veliyettin Ulusoy, şehirlere geliş ile Alevi toplumunun manevi duygularında zayıflama olduğunu belirterek, “Pek çok cemevinde dede postu çok yüksek. 40’lar ceminde bunu sordular. Ayrıcalık olmaz. O eşikten içeri girildiğinde cinsiyet, büyük küçük yoktur ve aynı düzeydedir. Dedeyi kaldırıp hesap sorabilir. Alevi toplumu olarak önemli bir dönemeçten geçiyoruz. İbadetimizin gönül birliği olarak yaptığımız köylerden şehirlere göçtük. Manevi duygularımızı kaybettik. İnanca çok az yer ayırıyoruz. Alevi olmak için Alevi anne babadan gelinmez, toplum huzurunda ikrar verilir. Aleviliğin anayasası kul hakkıdır. Toplumsal kararların alındığı, hizmet edildiği yerdir buraları. Okuldan gelen çocuklarınıza Aleviliği anlatın, deyiş ve duazları açıklayın. Eğer sahip çıkmazsak gençlerimizi kaybedeceğiz” diye konuştu.

Açılışta söz alan CHP’li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise merkezi hükümetin bir şekilde bu cemevinin yapılmasına zorluklar çıkardığına değinerek, Alevilerin her zaman adalete, demokrasi ve barışa inanan bir toplum olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından cemevi açılışı yapılarak lokmalar pay edildi.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir