PSAKD “27 Yıldır Sönmeyen Ateş Dahada Büyütülmüştür”

2 Temmuz 1993 yılında, Sivas’taki Madımak Otelini ateşe vererek 33 masum ve mazlum insanın katledenlerin el başlarından biri olan ve Sivas Katliamı davasında aldığı idam cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dönüştürülen Ahmet Turan Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çıkarılan af ile serbest bırakıldı.

26 Yıldır ceza evinde bulunan zanlının serbest bırakılmasına Alevi kurumlarından sert tepkiler geldi;
[hr_invisible][hr_invisible]

Madımak davasında zaman aşımı için “Hayırlı olsun” diyenler bizi yine şaşırtmadılar

Pir Sultan Abdal Kültür Dereneği Genel Merkezi, bugün yaptığı yazılı basın açıklamasında , Ahmet Turan Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çıkarılan af ile serbest bırakılmasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Devlet 27 yıllık adaletsizliğe devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetinin AKP’li Cumhurbaşkanı,Madımak katilini “affederek” serbest bıraktı. Resmi gazetede yayımlanan kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış Ahmet Turan Kılıç’ın affedildiği bildirildi.
Bu karar başta Alevilere olmak üzere tüm çağdaş,demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbedir. Serbest bırakılan affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katlinden bizzat sorumludur.

denilen açıklamanın davamında, şu ifadelere yer verildi:

Madımak davasında "zaman aşımı" için "hayırlı olsun" diyenler bir kez daha bizi şaşırtmadı. Aileler ve örgütümüzün 27 yıldır sürdürdüğü adalet arayışı devam edecektir.
Milyonlarca insanın vicdanında asla affedilmeyen bu katliam kadar bu katliamın üstünü örtmeye ve katilleri aklamaya çalışanlar da tarihin karanlık sayfalarında yerlerini çoktan alacaklardır. Madımak katliamını affetmek hiç bir vicdana sığmaz. Madımak milyonlarca Alevinin kırmızı çizgisidir. Bir devletin yapması gereken,adaleti sağlamaktır. Madımak,Cumhuriyet tarihinde yapılan en ağır ve en alçak katliamdır. Bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş dahada büyütülmüştür.
Bu kararı tanımıyoruz.
Bu kararı şiddetle kınıyoruz.
Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır. O yüzden bu katilin bir oldu bitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bu adaletsiz, haksız ve hukuksuz kararı bulunduğumuz her yerde teşhir edip halkımıza duyuracağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir