PSAKD “Din Dersine Karşı Başlatılan İmza Kampanyasına Aktif Destek Vereceğiz”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi, 22-23 Ocak’ta yapılan danışma kurulunda 4-6 yaş grubundaki çocuklara din dersi verilme kararına karşı Alevilerin öncülüğünde demokrasi güçleri tarafından 28 Aralık’ta başlatılan imza kampanyasına aktif olarak destek vereceklerini duyurdu.

PSAKD yayımladığı açıklamada konuya ilişkin “AKP’nin 20 yıldır yürüttüğü Alevi politikası bize gösteriyor ki asimilasyon süreci bu kez din dersleri ile anaokullarında yaşatılmaya başlanacak. Biz Alevilerin, hak mücadelesindeki en önemli gündemi bu olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

PSAKD, IRKÇILIK VE GERİCİLİĞE KARŞI 34 YILDIR MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Pir Sultan Abdal örgütlülüğü, her türden ırkçılığa ve gericiliğe karşı 34 yıldan bu yana kurumsal olarak mücadelesini sürdürmektedir. Örgüt tarihimiz, dinci ve ırkçı faşizme, siyasal İslam’a ve asimilasyona karşı verdiğimiz kesintisiz mücadele ile doludur. Bu mücadele süreci ise istisnasız on binlerce üyemizin onurudur.

Bugün de değişen bir durum yok. Zira siyasal İslam partisi AKP, okullarda zorla din dersini dayatmaya ısrarla devam ederken, Aleviliğin kuşaklara aktarılması önünde çok büyük tehdit olan bu adımı, anaokulu çocuklarına kadar taşımaya hazırlanıyor.

Kabinesinde tek Alevi bakan olmayan, Alevilerin devletin kolluk güçlerinde ve üst düzey yönetiminde olmasına asla izin vermeyen, sınavlarda yüksek not alsa dahi mülakatlarında eleyen, Madımak katili Ahmet Turan Kılıç’ı affeden AKP’nin, Antep’te cemevi açılışı yapması Alevilere yönelik iki yüzlü politikanın en net göstergesidir. AKP’nin 20 yıldır yürüttüğü Alevi politikası bize gösteriyor ki asimilasyon süreci bu kez din dersleri ile anaokullarında yaşatılmaya başlanacak.

ASIL HEDEF DİYANET’İN KAPATILMASIDIR

Biz Alevilerin hak mücadelesindeki en önemli gündemi bu olmalıdır. Pir Sultan örgütlülüğü olarak biliyoruz ki; bütün bu politikaların uygulayıcısı olan Diyanet İşleri Başkanlığı, ülkemizde gericiliğin ve kötülüğün merkezlerinin başında gelmektedir. Bu bağlamda PSAKD’nin asıl hedefi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılmasıdır. Bilindiği gibi aralık ayı başlarında toplanan Millî Eğitim Şurası, okul öncesi eğitim dönemindeki 4-6 yaş arası çocuklar için zorunlu din dersi eğitimini tavsiye eden bir kararı bildirmişti.

PSAKD’nin 22-23 Ocak’ta yapılan danışma kurulunda, Alevi kurumlarının ve demokrasi güçlerinin bu karara tepki olarak ortaklaşa düzenlediği imza kampanyasına, tüm şubelerimiz ile aktif olarak destek verme kararı alınmıştır!”


Kaynak / Pirha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir