PSAKD Genel Merkezi “Siyasal İslamcılar işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar”

Siyasal İslamcılar işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi, bir televizyon kanalında yapılan programda Alevileri, Alevi inancını ve cemevini hedef alıp hakaretler yağdıran siyasal islamcı şahıslara tepki gösterdi. PSAKD açıklamasında, “Siyasal İslamcılar ne zaman Alevilikten konuşsa, mutlaka hakaret, inkar ve ötekileştirici bir dil kullanır. Tüm varlığını bizim yok olmamıza bağlayanlar doğaldır ki, işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir televizyon kanalında AKP’li Mehmet Metiner ve bir siyasal islamcı şahsın, Alevi inancına ve cemevine hakaret etmesine Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi’nden tepki geldi.

“Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok, ama sizin insanlığınızı ispatlama mecburiyetiniz var” diyen PSAKD, “Alevilerin ibadethanesine “uydurma ad” demek milyonlarca insanın binlerce yıllık tarihini inkar etmektir. Alevilerin ibadethanesi olan Cemevleri aynı zamanda bilim yuvasıdır, orada sorgusuz sualsiz eşitlik kuralı vardır. İktidarın yarattığı karanlık iklimden beslenen, vicdan, akıl, saygı gibi kavramlardan bihaber olanlar insanî dilden, eşitlikten, bilimsellikten de bihaberdirler” ifadelerini kullandı.

PSAKD açıklamasına şöyle devam etti:

“Siyasal İslamcılar ne zaman Alevilikten konuşsa, mutlaka hakaret, inkar ve ötekileştirici bir dil kullanır. Tüm varlığını bizim yok olmamıza bağlayanlar doğaldır ki, işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar. Ülkeyi yönetenlerin akıl ikizi olan bu güruh, açlıktan, işsizlikten, yoksulluktan hiç bahsetmezler. Onların tek amacı vardır, “Aleviliği nasıl asimile ederiz”.
Daha dün cemaat yurdunda gencecik bir insanın boğazı kesilmedi mi? Daha dün cemaat yurdunda Enes Kara intihar etmedi mi? Bunlar hakkında tek söz etmeyenler bizim ibadethanemiz hakkında hakaret diliyle ahkâm kesiyorlar.

BİİZ TARİF ETMEDEN ÖNCE TANIMAYI ÖĞRENECEKSİNİZ

Artık Yeter !
Bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sizin gibi insanlıktan nasibini almamışlar yüzden tarifsiz acılar yaşadı ve yaşıyor. Ama biz Aleviler size rağmen 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Camide ibadet eden de, kilisede, havrada ya da istediği herhangi bir mekanda ibadet eden halklar da bizim kardeşlerimizdir. Ne bizim ne de bir başka inancın ibadethanesini tarif etmek kimsenin haddi değildir.
Bizi tarif etmeden önce “tanımayı” öğreneceksiniz.


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir