PSAKD Şube Başkanı Onur Şahin “Zulmü Birlikte Yenebiliriz” | Ankara

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  Yenimahalle Şube Başkanı Onur Şahin, aşure etkinliklerini Valiliğin yasaklama, polisin engelleme girişimine rağmen gerçekleştirdiklerini belirterek, “İktidar tek tipçi bir zihniyeti bize dayatıyor. Şimdi olağan şartlarda iktidarını devam ettiremiyor. Devam ettiremediği için baskı politikasıyla olağanüstü hal politikalarına başvuruyor. Bu geçicidir. Halkımızın direnişi Alevi’siyle Sünni’siyle, Kürt’üyle Türk’üyle bunu boşa çıkaracaktır” dedi.

Ankara Valiliği, Alevi örgütlerine gönderdiği tebligatla aşure etkinliklerinin güvenlik gerekçesiyle yasaklandığını bildirmiş, ancak tepkiler üzerine tebligatı geri çekmişti. Yaratılan gergin ortama rağmen geçtiğimiz hafta sonu Ankara’nın birçok yerinde Alevi örgütleri ve yöre dernekleri aşure etkinlikleri gerçekleştirdi. Batıkent’te PSAKD Yenimahalle Şubesinin cemevinde yaptığı etkinlik ise önce polis tarafından engellenmek istemiş, vatandaşların ısrarı üzerine polis geri adım atmıştı.

Yoğun katılım gösterilen etkinliğin ardından gazetemize konuşan PSAKD Yenimahalle Şube Başkanı Onur Şahin, Alevilere yönelik baskı ve engellemelerin yeni olmadığını vurguladı. Alevilerin tarih boyunca uğradıkları katliam ve baskılara karşı ayakta durmayı başardığını, bundan sonra da başaracağını söyleyen Şahin, devletin Alevilere yaklaşımını eleştirerek, “Bu tam olarak zorunlu olarak bize Sünnilik öğretmektir. Bizden vergi kesiliyor ama bu parayla bizim cemevinin değil caminin ihtiyaçları karşılanıyor. Bizleri yok etme, asimile etme politikalarına karşı direneceğiz mücadele edeceğiz” diye konuştu.

İktidarın kendisinden olmayan herkese saldırdığını vurgulayan Şahin, “Bizim için önemli olan Kürtlerin, Alevilerin, emekçilerin, öğrencilerin yan yana gelip oluşturacakları birlikteliktir. Biz yan yana olursak bu baskıdan zulümden kurtulabiliriz” dedi.

Şahin, OHAL’in devam ettirilmesine ilişkin de “İktidar tek tipçi bir zihniyeti bize dayatıyor. Halkımızın direnişi, Alevi’siyle Sünni’siyle, Kürt’üyle Türk’üyle bunu boşa çıkaracaktır. Biz bunlara asla boyun eğmeyeceğimizi söylüyoruz” diye konuştu.


Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir