RTE Tarafından Açıklanan “Konut Statüsü” Tepki Çekti

RTE Tarafından Açıklanan "Konut Statüsü" Tepki Çekti

Çok sayıda Alevi kurumları, cemevlerinin ‘ticarethane’ statüsünde tarifelendirilmesi sonucu yüksek elektrik faturaları gelmesine tepki göstererek, yargıya başvurdu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kabine toplantısının ardından yüksek elektrik zamlarına değinerek, elektrik tarifesinin yeniden düzenleneceğini duyurdu.

Erdoğan, sivil toplum kuruluşlarının elektrik aboneliği ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecektir. Böylece dernekler, vakıflar, cemevleri dahil, ticarethane statüsünden fatura ödeyen kuruluşların elektrik bedelleri önemli oranda düşecektir” dedi.

Erdoğan’ın cemevlerine ibadethane statüsü vermek yerine konut statüsüne dönüştürüleceği şeklindeki sözleri tepki çekti.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, sosyal medya hesaplarından “Cemevlerimiz Alevilerin ibadethanesidir” dedi.

EREN YILDIRIM: ALEVİLERİN İBADETİ CEM, İBADETHANESİ CEMEVİDİR

İstanbul Okmeydanı Cemevi dedelerinden Eren Yıldırım ise şunları yazdı:

“Her platformda, mitinginde, ağzı Ali diyen, gözü Muaviye bakanlara, Ali’yi sevmek Alevilik ise en büyük Alevi benim diyenlere;
Bizler, herkesin eşit haklarda yaşaması gerektiğine inanan bir toplumuz.. Birileri bizi yok sayınca bizler yok olmuyoruz. Aleviler kendilerine gösterilen iyi niyeti de, art niyeti de görebilecek bilinçte bir toplumdur. Bizlerin bunca yıldır sürdürdüğü “Cemevleri ibadethanemizdir” mücadelesinde yerel yönetimlerin getirdiği tekliflere kimlerin “evet” kimlerin “hayır” dediğini unutmadık. Yeryüzünde sahip oldukları topraklarda inancı, yaşamı özgürlüğü oylamaya gidilen tek halk, Alevi halkıdır.
Devletin yapması gerekeni yapmadığını demokrat belediyeler yapmaya çalışmaktadır ve geldiğimiz noktada da çok da kıymetlidir.
Biz 72 millete bir nazarla bakan, herkesin eşit haklarda yaşaması gerektiğine inanan bir toplumuz.
O yüzden; siz isteseniz de istemeseniz de, kabul etseniz de etmeseniz de, Alevilerin ibadeti cem, ibadethanesi cemevidir.
Burada vicdan sahibi olanlara da seslenmek istiyorum. Vicdanınız bir toplumun inanç özgürlüğünü, inancını reddetmeyi kabul ediyor mu? Bu ülkede hiç kimse başkasının inancını tarif etsin istemiyoruz. Bu ülkenin eşit yurttaşıyız ve hakkımızı istiyoruz. Toplumsal barış isteyen herkesin de buna saygı göstermesini talep ediyoruz.”

TUNCAY ÖZKAN: İBADETHANE OLACAK, BU GEÇKETEN KAÇAMAZSINIZ

Erdoğan’ın açıklamasının ardından CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da, “İbadethane olacak. Bu gerçekten kaçamazsınız” dedi.

GANİ KAPLAN: DEVLET BİZİ TANIMAK ZORUNDA

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan ise dün açtıkları dava sonrası yaptığı açıklamada, cemevlerinin ticarethane olarak görülmesine itiraz ettiklerini belirterek şunları söylemişti:

“İtirazımız, cemevlerine gelen faturaların yüksek olmasına değil, cemevlerinin ticarethane statüsünde görülmesidir. Biz bu ülkenin kurucu unsurlarıyız. Kadim bir inancız. Devlet bizi tanımak zorundadır. Devlet dergahlarımızı ele geçirmiş durumdadır. Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesi yüzyıllardır devam etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir