Semahlı Aşure Dağıtımı | Diyarbakır

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi, Aleviler‘in Kerbela Katliamı yasını anmak amacıyla tuttuğu Yas-ı Muharrem Orucu’nun ardından, lokma ve aşure dağıttı. Alevi gençlerin girişte üst araması yaptığı etkinlikte, türküler söylenerek semah gösterisi yapıldı.

Lokma ve aşure dağıtımına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Alican Ebedinoğlu, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda Alevi vatandaş katıldı. Semah gösterisiyle başlayan etkinlikte konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, etkinliklerini dışarıda yapamadıklarını, inançlarının yasaklanmak istendiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, 2016 yılında, bir önceki yılı arayacak noktaya geldiklerini belirterek, “Bugün Kerbela’yı aratmayacak şeylere şahit oluyoruz. Bizler Hüseyin’i bir duruşla gelecek kuşaklara ‘Doğrunun yanında, Hakkın yanında, iyinin ve güzelin yanında durduk’ diyeceğiz. Pir Sultanlar’ın, Bedrettinler’in, Börklüceler’in, Ape Musalar’ın, Seyit Rızalar’ın ve daha nice rehberimizin öncülüğünde ‘başımızı önümüze eğdirmedik’ diyeceğiz. Bizden sonrakilere bu mirası bırakacağız. Ülkenin aydınlık insanları olarak, barış, kardeşlik ve insanca yaşam için hep birlikte elimizi bir kez daha açacağız. Bir kez daha Hak’tan niyaz edeceğiz, dua edeceğiz ve inşallah bu niyazımız kabul olunacak” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ağuçan Ocağı Dedesi Hidayet Ulugerçek, okuduğu sofra duasının ardından yüzlerce kişiye aşure dağıtıldı.


DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir