Sincan Cezaevi’nde Bulunan Gazeteci Miktat Algül’ün, Alevi Dedesi İsteği Reddedildi

Ankara’da Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde hükümlü bulunan gazeteci Miktat Algül, Alevi dedesi ile görüşmek ve Alevi Bektaşi inancını yaşayabilmek için altı yıldır hapishanede hukuki mücadele veriyor.

Bianet’in haberine göre, Algül’ün son görüşme talebi, Ankara Batı İnfaz Hakimliği tarafından haklı bulundu ve inancı gereği haftada bir kez Alevi dedesiyle görüşebilmesine karar verildi.
Bu karara Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti, dosya Ağır Ceza Mahkemesine taşındı. Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi “ileride diğer hükümlüler için de emsal teşkil edebileceği” gerekçe göstererek savcılığın itirazını haklı bularak, Alevi dedesiyle görüşmeye izin veren mahkeme kararını iptal etti.
Algül, 27 Haziran tarihli mektubunda, “Devlet için Alevi Bektaşiler ‘güvenlik açısından riskli’ olarak algılanıyor ve Alevilik bir inanç olarak görülmüyor” dedi. Algül ayrıca, kalp ve damar rahatsızlıkları bulunduğunu, Hepatit B, fıtık, şeker ve tansiyon hastası olduğunu, kollarında güç kaybı yaşadığını, mide rahatsızlığı olduğunu da belirtti.
2010 yılından beri cezaevinde olan Algül, daha önce de başvuru yaptı. 18 Mayıs 2015’de talebi kabul edilen Algül, Cem Vakfı Ankara Şubesi’nde görevli bir Alevi dedesi ile görüştü. Ancak daha sonra bu izin kaldırıldı ve bir daha Alevi dedesi ile görüştürülmedi.

[hr_invisible][hr_invisible][hr_invisible]

Üst Mahkeme İzni İptal Etti

Algül’ün son başvurusunu değerlendiren Ankara Batı İnfaz Hakimliği 25 Mart 2016’da verdiği kararla, Alevi dedesiyle görüşmesine izin verdi.
Kararda, “Algül’ün talebinin 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 70. Maddesi ile hükümlü ve tutukluların ziyaret edilmeleri hakkında yönetmeliğin 39. maddesi gereğince hükümlünün inancı gereği din insanı olan Alevi Bektaşi dedesi ile görüşmesi mümkün görüldüğünden, hükümlünün talebinin kabulü ile cezaevi idaresince belirlenecek tarihlerde ve yine cezaevi idaresi tarafından belirlenecek bir Alevi Bektaşi dedesi ile haftada bir kerde görüşme izni verilmesine karar verildi” denildi.
İtiraz gerekçesinde “Kurumun yüksek güvenlikli olması, örgüt mensuplarını, tehlikeli suçluları ve yoğunluk sebebiyle de birbiriyle hasım olanları barındırdığı göz önüne alındığında, güvenlik koşullarının elverişliliğinin öncelikli olduğu,Emniyet araştırması yapılmadan görüş yaptırılmasında hükümlünün talebinin kişiye özel bu tarz uygulamalar doğuracağı, İleride benzer olaylarda diğer hükümlüler için emsal teşkil edeceği, idareyi de zafiyete uğratabileceği ve kurum güvenliğini olumsuz etkileyeceği…” ifadeleri kullanıldı.
Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zikrullah Özbağ, 12 Nisan tarihli kararında savcılığın itirazını haklı buldu ve Alevi dedesiyle görüşülmesinde engel görmeyen Ankara Batı İnfaz Hakimliği’nin kararının kaldırılmasına karar verdi.
Miktat Algül mektubunda, Alevi dedesiyle görüşme yapabilmek için hukuk mücadelesine devam edeceğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir