Sorma Be Birader Mezhebimizi | Veli Bayrak

Sorma Be Birader Mezhebimizi

Bazen sorarlar “Alevilik nasıl bir şey, Alevi olduğun için başına ekstradan bir şey geldi mi” diye! Kuşkusuz yüzlerce şey söylenir bu konuda lakin 1990’lı yılların başında bir faydasını gördüm ki mutlak yazmalıyım diye düşündüm!

Eskiden yurtdışından önemli bir konuk Türkiye’ye ziyarete geldi mi polis siyaseten içeride yatmış, yatmasa bile protesto ve gösteri yapabilme ihtimali yüksek özellikle de gençleri toplar yabancı konuk gidene kadar da gözetim altında tutardı!

1990’lı yılların başıydı galiba. Duyduk ki ABD Başkanı George Bush Türkiye’ye ziyarete gelecekmiş! Evde oturmuş “Kesin beni bu gece alırlar, en iyisi evde kalmayayım” diye düşünüyordum ki kapı çaldı. Polisler ev araması da yaptıktan sonra beni apar topar alıp arabaya bindirdi!

Bir minibüstü bindirdikleri araba. Daha önceden de tecrübeli olduğum için biliyordum. Böylesi durumlarda emniyette işkence yapmıyorlar ama emniyet binasına götürene kadar yolda bir güzel dövüyorlardı. Bunu bildiğim için bahar ayı olmasına rağmen üzerimi kalın giyinmiştim. Yaklaşık yedi polis vardı arabada ve beni en arka koltuğa oturttular.

“Alevi misin” dedi bir tanesi. “Elhamdülillah” dedim. Aklımca makara yapmıştım yani! “Ne diyor lan bu” dedi yanımda ki! O günlerde Feyzullah Çınar’ın “Minnet eylemem” türküsü dilime dolanıp durmuştu. Durup dururken “Har içinde biten gonca güle minnet eylemem” dedim. Bu sefer de önümde oturan polis şaşırdı “Deli misin lan sen” dedi. Öteki “Seninki de soru mu” dedi “adamın adına bak birde Alevi misin” diye soruyorsun”. Bir başkası “Ya kimliğinde” dedi “baba adı Haydar yazıyor”

Beri ki “Memleketi de Sivas” dedi. Bir başkası “Şimdi sazda çalıyordur bu” dedi. Diğeri “Ev araması yaparken gördüm duvarda saz asılıydı” dedi. Beri ki “Sadece saz değil duvarın bir köşesinde Atatürk öteki köşesinde de Hz. Ali’nin resmi vardı” dedi. Bir tanesi “E Atatürk resmi bizde de asılı ben şimdi Alevi’miyim” dedi. Hepsi birden gülüştüler bu söze! Bir başkası “Yav hepsini bir kenara bırakın adam doğma büyüme Tuzluçayırlı, herhalde Alevidir” dedi.

Polisler bu konuyu aralarında yaklaşık yarım saat konuştular. Hatta bir ara söze girip “Ezelden evveli bir Hakk’ı bildik, Hakk’dan nida geldi Hakk’a Hakk dedik” diye lafa girerek ortamı daha da karıştırdım. “Deli herhalde” dedi bir tanesi. Öte ki “Deli meli hiç duymadığım sözler söylüyor!” dedi. Sonunda İskitler’de ki Emniyet binasına gelmiştik. Tam kapıdan iniyordum ki bir tanesi bağırdı:
“Laynn lafa daldık çocuğu dövmeyi unuttuk”

Üç gün Emniyette kaldım. O akşam gelenlerin içerisinde ben hariç hemen hepsinin ağzı burunu dayaktan birbirine girmişti!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir