Tamam da Birader, Alevilerin Kapısına Neden İşaret Bırakıyorsun? | Veli Bayrak

Tamam da birader!

Alevilerin kapısına neden işaret bırakıyorsun?

Çal kapıyı gir içeri ve kendini bırak. Adamsan döşek sererler altına değilsen çul sererler. Ama kuru yerde koymazlar seni bir şey sererler. İçeri girip de o sık kullandığın “Selamın aleyküm” dediğinde “Buyur can, geç başköşeye misafirimiz ol” derler. Çok geçmez aradan “Nerden gelirsin nere gidersin, aç mısın tok musun” diye de sorarlar. Ha sen ısrar edersin “Biraz dinlenip gideceğim” dersin ama onlar sofrayı çoktan önüne sererler. Bir de çay demlerler ki isli çaydanlıkta. “Yorgunum” dersen de en temizinden altına döşek sererler.

Bakınız: Alevi Evlerini İşaretlediler | Malatya

Alevilerin kapısına neden işaret bırakıp kaçıyorsun birader.

Sohbet ederler seninle, saz çalarlar türkü söylerler. Cem edersin çok mu, sana semahı nasıl döndüklerini gösterirler. Hak Muhammet’ten bahsederler, Şahı Merdandan Ali’den temsil verirler. Namaz kılacağım dersen de eğer, misafir odasından üzeri işlemeli kanaviçe desenli seccade çıkartıp verirler. Belki onları namaz kılmaz diye bilirsin ama senden iyi bilirler kıbleyi, sana birde kıbleyi gösterirler.

Alevilerin kapısına işaret koyup kaçma birader. Cana kıymaz onlar. İnsan yakmazlar. Elinde benzin bidonuyla “Tekbiir” sesiyle insan peşine koşmazlar. Bir tek kurban keserler onu da salâvat getirerek keserler. Alevilerin kapısına işaret koyup kaçma birader. O işaret bizim onurumuz olur. Senin yolun karanlık yoldur biliriz ama mazlumlar Şahı, Şah Hüseyin’in yolu da bizim yolumuz olur.


Veli Bayrak | Alevice

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir