Torba Yasa ve Cumhurbaşkanı Kararnamesi’ne Karşı Mücadelemiz Sürecek

Torba Yasa ve Cumhurbaşkanı Kararnamesi'ne Karşı Mücadelemiz Sürecek

Alevi örgütleri, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan ‘Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na ilişkin oetak açıklama yaptı. İktidarın, Alevilerin yıllardır sürdürdüğü mücadeleyi bir torba yasaya sıkıştırarak demokratik bir açılım yapıldığı havasını yarattığına dikat çekilen açıklamada, “Alevilerin talepleri anlaşılana kadar bu mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz” denildi.

Alevi ve Bektaşi Cemevi Başkanlığı’nın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Meclis’te yasalaşmasını beklemeden 9 Kasım gecesi Cumhurbaşkanı Kararnamesi’yle kurulmasına karşı bir çatı altında birleşen Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) , Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Demokratik Alevi Dernekleri’nin (DAD), Taksim’de bulunan bir otelde basın toplantısı düzenledi.
Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, basın toplantısında açıklamayı Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Mustafa Aslan yaptı.

“TALEPLERİMİZİ 35 YILDIR DİLE GETİRİYORUZ”

Bu ülkede Alevilerin talepleri olduğunu dile getiren Aslan, “Eşit yurttaşlık, cemevlerinin yasal statüye kavuşması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Sivas Madımak katliamının olduğu Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması, Alevi köylerine yapılan camilere son verilmesi, kamuda yapılan ayrımcılığa son verilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması gibi talepleri Türkiye kamuoyuna 35 yıldır Alevi kurumları olarak bunları dile getirdik. Bununla ilgili Meclis’te, medyada, hukukta ve siyasi alanda mücadeleler verdik” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR KULAĞINI TIKIYOR”

2009, 2010 Alevi çalıştaylarında ülkeyi yönetenlerin kendileri dışında herkesi tarif ettiğini ve onlara kıyafet biçmekten vazgeçmediğini belirten Aslan, o dönemde çalıştayların sonucunda iktidarın hiçbir adım atmadığını vurguladı. Aslan, “Daha sonra her seçim döneminde Türkiye’yi yönetme talebi olan tüm siyasi partiler, Alevilerin eşit yurttaşlık talebini ilettik. Bu anlamda konferanslar, paneller yaptık ve kitapçıklar şeklinde hepsini sunduk. Ama hiçbir olumlu adım atılmadı. Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), iç hukukun ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) cemevleri Alevilerin ibadethanesidir ile ilgili verdiği kararlar var. Ama maalesef iktidar toplumun farklı kesimlerinin talepleri söz konusu olunca kulağını tıkayan bir rol oynuyor” şeklinde konuştu.

“İKTİDAR, ALEVİLERİN GÜVENLİK SORUNUYMUŞ GİBİ DAVRANIYOR”

Alevilerin ülkede güvenlik sorunu olmadığını vurgulayan Aslan, Alevilerin laiklik, demokrasi istediğini ifade etti. Aslan, “Taleplerimizi duymayan iktidar, Alevilerin güvenlik sorunuymuş gibi davranıyor. İçişleri Bakanlığı öncülüğünde oluşturulan bir ekiple sözde Alevi kurumlarını gezdiler, sözde Alevilerin taleplerini dinlediler ve sözde Plan Bütçe Komisyonu’na giren ve torba yasası içende bulunan elektrik, su, bakım, onarım talepleriymiş gibi kamuoyunda bir algı yarattılar” diye belirtti.

“İKTİDAR DEMOKRATİK AÇILIM HAVASI YARATTI”

Plan Bütçe Komisyonu’na katılıp isteklerini dile getirdiklerini ifade eden Aslan, devletin hiçbir inancın nasıl olacağına karışmaması gerektiğinin altını çizdi. Aslan, “Bu ülkede her inancın kendi özgünlüğünü koruması gerektiğini, özgür olması gerektiğini, devletin inançla arasına mesafe koyması gerektiğini tekrar dile getirdik. Akabinde Meclis’te grupları bulunan tüm siyasi partileri ziyaret ettik. Yasanın derhal geri çekilmesini dile getirdik. Yıllardır Alevilerin istediklerini sanki bir torba yasasına sıkıştırarak sanki demokratik bir açılım yapıyormuş gibi bir hava yarattı iktidar” ifadelerine yer verdi.

“MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Bu tasarıya karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Aslan, Alevi dernekleri olarak bölge ve il toplantıları yapacaklarını dile getirdi. Aslan, “Bütün bölgelerde, her kurum başkanımızın farklı illerde olacağı şekilde bir süreç organize ettik. Ve taleplerimizi bu şekilde tekrar edeceğiz. Akabinde 25 Aralık’ta Aleviler ve bu ülkede demokrasiden yana olan herkesle bir kurultay gerçekleştireceğiz. Bütün kesimleri de davet edeceğiz. Aleviler tekrar 10 binlerin katılacağı bir kurultayda taleplerini anlatacak. Ayrıca hem torba yasası hem de Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ilgili hukuki çalışmalarımızda devam ediyor. Biz Alevilerin talepleri anlaşılana kadar bu mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz” diye belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir