Tunceli Cem Evi Başkanı Dar’a Çağrıldı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu‘na mektup göndererek Alevi Pirleri‘ni şikayet eden ve yeğeninin işe alınmasını isteyen Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt, Dersim Ocak Pirleri ve Anaları tarafından Dar‘a çağrıldı.

Dersim Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde bir araya gelen ve aralarından Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Artun’un da olduğu Dersim’deki Pir ve Analar Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yeğenini işe almak için mektup yazan ve mektubunda Axuçan Ocağı Piri Hasan Genç’i şikayet eden Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’u Alevilik inancı gereği Dar’a çağırdı.

Duruma ilişkin açıklama yapan Axuçan Ocağı Piri Hasan Genç, Ali Ekber Yurt ile hiç ilgi ve alakasının olmadığını sadece tek bağının Sarı Saltuk Ocağı’na ikrar bağlılığı olduğunu söyledi. Genç, “Dersim’de tüm ocaklar birbirine ikrar vermiş bu ikrar ilişkisiyle birbirine bağlı ve saygılıdırlar. Yol ve erkanımızda inanç ve itikatlımızda itikat hukukunun ne kadar ağır olduğunu yol süren bütün insanımız bilir. Üzülerek belirtmeliyim ki burada şahsım ne kadar incelmişse ziyadesiyle yolumuz da zarar görmüştür. Söz konusu kişi kendisine haksızlık ve yanlışlık yaptığımı iddia ettiğine göre gerçeklerin ortaya çıkması inancımız gereği yeri Dar’dır. Bir cem ve civatta canlarımızın ve ocak temsilcilerimizin huzurunda cemal cemale hak divanına çıkılmasını istiyoruz” dedi

Dersim Ocak Pir ve Anaları ise bu meselenin bir an önce çözülmesini, haklı ve haksız olanın bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi.


Dersim | Kemal ÖZER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir