Tunceli’de Cemevi Törenle Hizmete Açıldı

Köprübaşı Mahallesinde yapımı tamamlanan cemevinin açılışında konuşan Vali Osman Kaymak, Tunceli’de görev yaptığı 11 ay içinde vatandaşlarla bütünleşmeye ve kentin sorunlarını kavramaya ve çözüm üretmeye çalıştığını belirtti.
Tunceli denince insanların aklına alevilik ve alevilik kültürü geldiğini vurgulayan Kaymak, “Belki Türkiye ‘deki alevilerin merkezi burası. O anlamda da aleviliğin tanımı konusundaki talepleri dinledik. Gerçekten buradan çok güzel bir çıkış, çok güzel bir birlik ve beraberlik mesajı verebilirsek, belki Anadolu’daki diğer alevilere de yön göstermiş olacağız” dedi.
2009 yılında temeli atılan Hozat Cemevi’nin 500 bin liranın üzerinde bir rakama mal olduğunu aktaran Vali Kaymak, cemevinin tamamlanması için Valilik ve Kaymakamlığın yaklaşık 110 bin lira destek sağladığını söyledi.
aleviliğin Ehlibeyt yolu olduğunu ve bu yola sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Kaymak, şöyle devam etti:
“Buna sahip çıkılması halinde inanın devletimiz son yıllarda gerçekten demokrasi, insan hakları alanında çok yollar kat etti. Eskinin baskıcı anlayışları artık terk edildi. O anlamda insanı öne çıkaran, insan haklarını öne çıkaran bir devlet anlayışı hemen hemen her yere hakim oldu. Bu çerçevede de inançlarımızı yaşama konusunda çok güzel gelişmeler yapılıyor. Tabii ki alevilik kültürü İslam’dan ayrı düşünülemez. İslam içerisinde bir inanç sistemi. O anlamda da bu inanç sisteminin bugün sembolleşen bir yeri de cemevleri. Tabii ki cemevlerinde cemler tutulacak, alevilik kültürünün yaşatılması lazım. Tabii ki devletimiz alevilerin ihtiyaçlarını dikkate almak durumunda.”
“Cami ve Cemevinden siyaseti ayrı tutalım”
Türkiye’nin bir seçim sürecine girdiğini ve bu seçimlerin huzur içerisinde geçmesini dilediğini belirten Kaymak, “Cami ve cemevinden siyaseti ayrı tutalım. aleviliğin sorunlarını dile getirirken siyasete bunları alet etmeyelim. İnanın buralara siyaset girdiği zaman canlar arasına ayrılıklar giriyor. Onun için gelin derdimizi konuşalım, aleviliğin yaşadığı sıkıntıları konuşalım ve çözüm konusunda da herkesten destek bekleyelim, herkesi samimiyete davet edelim” dedi.
Hozat Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı Murat Küçük ise Cemevi’nin yapımına katkı sunan herkese teşekkür ettiğini belirterek, “Bizim için hayaldi ama siz dostlarımız sayesinde bugün burayı açıyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından alevi dedesi Ahmet Yurt, emeği geçenlere plaket verdi. Cemevi, bir alevi dedesinin duasının ardından Vali Kaymak ve beraberindekiler tarafından hizmete açıldı. Vali Kaymak ve beraberindekiler, açılışın ardından cemevinde ilk cem törenine katıldı.
Törene, Vali Osman Kaymak, Hozat Kaymakamı Bekir Demir, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Pilot Albay Atila Tamer, Vali Yardımcıları Olgun Öner, Serdar Arslantaş, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, İl Müftüsü Hüseyin Yıldırım, Hozat Belediye Başkanı Celalettin Polat, kurum müdürleri, alevi dedeleri ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir