Uzuntarla Köyü’nde Okul İnşaatına Başlandı

Elazığ’da 2020 yılında meydana gelen depremin ardından ağır hasar aldığı gerekçesiyle yıkımına karar verilen Uzuntarla köyü okulunun tekrar yapımı için ihale yapılmıştı ancak bu defa da Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk okulun yapımına engel olmuştu.

Uzuntarla Köyü muhtarı Ali Özarslan, “Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü, Alevi köyüne okul yaptırmam, okula ihtiyaç yok diyor. Ama bizim köyde okula ihtiyaç var, 230 öğrencimiz var” diyerek kamuoyu oluşturdu.

Sosyal medyada çıkan haberlerden dolayı tepkiler ve HDP’li vekillerin konuyu Meclis’e taşımalarının ardından köy okulunun yapımına başlandı.

OKULUN TEMELİ ATILDI!

Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Muhtar Ali Özarslan, “Yaşanan sıkıntılardan sonra, TOKİ tarafından şu anda inşaat devam ettiriliyor” dedi. Geçmişte planlanan okul projesinin aynen sürdürüldüğünü söyleyen Muhtar Özarslan, yaşananlar sonrasında İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşmediklerini, okul inşaatının süreceğini TOKİ başkanından öğrendiklerini aktardı.

Muhtar Ali Özarslan “Amaçları oyalamaktı” diyerek şunları söyledi:

“Bu köye okul yapılmaması için alınan kararları durmadan iptal etmeye çalışıyorlardı. Fakat TOKİ ihalesi yapıldıktan sonra, ihale bir müteahhitte verilmişti. Müteahhit ve TOKİ başkanı, şimdi ‘okulu oraya yapacağız’ dediler.

TOKİ başkanı bizzat beni aramadı. Gürsel (CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol) ve Metin Bey’i arayarak bu konuyu görüşmüşler. Daha sonra Gürsel Bey, bizlerin yanında telefonla arayıp TOKİ başkanı ile görüştü. TOKİ başkanı ise ‘O okul oraya yapılacak’ dedi. Henüz İl Milli Eğitim Müdürlüğü ya da Valilik tarafından bir açıklama yapılmadı. Fakat okulun yapım çalışması şu an devam ediyor. Şu anda temel çalışmaları başladı.”


Kaynak : PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir