Veliyettin Ulusoy “Alevilerin Birlikteliği Umut Veriyor”

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişi Veliyettin Ulusoy, Paris’te düzenlenen Alevi Meclisi toplantısına katılamadığı için Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Erdal Kılıçkaya’ya hitaben kaleme aldığı yazıda, Alevilerin birlikteliğinin geleceğe dönük umutları tazelediğini vurguladı.

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişi Veliyettin Ulusoy, Paris’te düzenlenen Alevi Meclisi toplantısına davet edildiği için teşekkür ederek başladığı yazısında, “Kızılbaş- Alevi-Bektaşi yolu, tüm tarihi boyunca zorbalıklara, en başta da Sünni İslam ve o anlayış temelinde kurulmuş devletler eliyle yapılan saldırılara karşı mücadele etmek zorunda kalmıştır” dedi.

“Yolumuz barış yoludur, sevgi, muhabbet yoludur, ama hepiniz de biliyorsunuz ki, tarihimiz boyunca hep savaşlara, kırımlara, katliamlara maruz kaldık” diyen Ulusoy yazısını şöyle dürdürdü:

Alevileri yok etme, yok edemediklerini kendilerine benzetme çabaları, hep devlet eli ile uygulandı. Ama hiç aklımızdan çıkarmayalım: Devlet, Alevi-Bektaşi toplumunun üzerine yürürken, sadece zorbalığı değil, “böl-yönet” yöntemlerini de kullanmıştır. Bakın tarihimize, o yenilgilerden önce mutlaka bölünmüşüzdür. Bu nedenle tarihsel ortak aklımızı, hep birlikte tarihten çıkardığımız dersi özetleyen çağrımızı hiç unutmuyoruz:
Gelin canlar bir olalım! İri olalım! Diri olalım. Biz bir toplum olarak, kendimiz için ne istiyorsak, herkes için de aynı şeyi istiyoruz. İnsanlar arasında dine, milliyete, ırka, siyasi görüşe göre ayrımcılık yapmayan, eşit yurttaşlık temelinde demokratik ve laik bir yönetim arzuluyoruz. Amacımızın gerçekleşmesi, hayata geçirilmesi ve faydalı olmasını bütün kalbimle diliyor, katılan canları kutluyor, başarılar diliyorum. Dil bizden nefes, Hünkârdan ola… Aşk-ı muhabbetlerimle.

PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir