Yamanlar Halkı CHP’ye Tepkili

İzmir’de CHP’li Bayraklı Belediyesi, Yamanlar Cemevi olarak bilinen Alevi Kültür Dernekleri Karşıyaka Şubesine tahsis edilmiş olan Can Dost Düğün Salonu’nu yıktı. Konuyla ilgili Evrensel‘e konuşan dernek yönetimi ve mahalle halkı, yıkımın hukuksuz olduğunu belirtirken, özellikle CHP’nin bu konuda gerekli adımları atmamasına tepki gösterdi.

Alevi Kültür Dernekleri Karşıyaka Şube Başkanı Mehmet Bozkurt, belediye ile aralık sonuna kadar planlanan düğünlerden sonra yıkılması konusunda anlaşmaya çalıştıklarını anlatarak, “Zaten kendimiz verecektik yıksınlar diye, niyetimiz öyleydi. Sabah erkenden geldiğimizde polis ve belediyenin ekiplerini gördük. Düğünler bitene kadar aramızda sözleşme ile yıkım işini erteletmek istedik ama emniyetten gelenler ‘Emirdir burası kesin yıkılacak’ diyerek, Hukuksuz bir şekilde yıktılar” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

OHAL’den Yararlanarak Yıktı

CHP’nin sürekli OHAL’i eleştirdiğini ama OHAL’den yararlanarak yıkımın gerçekleştirildiğini belirten Bozkurt, Hasan Karabağ’ın derdi dernek yönetiminde kendisine alan açmaktı. Bunu başaramadığı için yıkımı gerçekleştirdi. Ama Karabağ hiçbir zaman Aleviler içerisinde olma fırsatı bulamayacaktır. Biz bekliyorduk ki mensubu olduğu parti bunun önüne geçer, buna ‘dur’ der. Ancak bu konuda kimse iyi niyet gösterip bir adım atmadı. Bu parti eğer böyleyse zaten olan biten de partiden dolayı başımıza geldi” şeklinde konuştu.
[hr_invisible][hr_invisible]

Karabağ Elini İnancımızdan Çeksin

Yıkımdan sonra Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın, “Düğün salonu pazar yeri içerisinde kaldığı için yıkıldı. Şimdi o alanda kurulacak pazar tezgahlarını Bayraklı ilçesinde faaliyet gösteren yöre dernekleri de dahil olmak üzere, Alevi derneklerimize eşit bir şekilde tahsisini yapacağız. Yeni cemevi projemiz de hazır” şeklinde yaptığı açıklamayı değerlendiren Bozkurt,Kimle bu yıkımı tezgahladığıysa tezgahları onlara verecektir. Onun vereceği tezgahları kabul edecek hiçbir onurlu Alevi’nin olduğunu düşünmüyorum. Dernek olarak tezgah falan istemiyoruz. Zaten var olan bir cemevini yıpratıp içini boşaltmaya çalışan bir zihniyet yeni cemeviyle kendi yönetimini kurup Alevileri bölmek istiyor. Karabağ bizim inancımızdan elini çeksin. Bu inancın temsilcileri ve asıl sahipleri var. Biz burada Aleviler olduğumuz sürece cemevleri ve inancımız hep gerektiği yerde onurlu duruşunuzla olacaktır” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Aleviler Oy Deposu Olarak Görülüyor

Mehmet Erdoğan, Karabağ’ın cemevi yönetimine müdahale edemediği için düğün salonunu yıktığını söyleyerek, defalarca CHP ve ilgili kurumlara durum iletmelerine rağmen hiçbir adım atılmadığını ifade etti. Mahalledeki tek bir düğün salonu olduğunu belirten Erdoğan, “Diğer salonlarda 5-6 milyara düğün yapılırken burada daha uygun fiyata yapılıyordu. Salon sadece Alevilere değil Sünnilere de yani mahalledeki herkese açıktı” dedi. CHP’den bize bir fayda geleceğini zannetmiyorum. Yıllardan beri Alevileri oy deposu olarak gördüler ama hiçbir zaman gündeme getirmediler. Alevilerin aklı varsa bundan sonra bu CHP’ye karşı kendilerini düşünerek örgütlenmelidir” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Kişisel Mesele Haline Getirdi

Düğün salonunun fiyatı uygun olduğu için mahallenin tercih ettiğini söyleyen Zahide Ekren, aynı zamanda salonun cemevine destek olduğunu belirtti. Yıkım olayının Karabağ’ın kişisel meselesi olduğunu ifade eden Ekren, “Madem yıllardır kaçak bir bölgeydi neden yıkılmadı, neden bugün? Ben de yıllardır oyumu CHP’ye veriyorum. Buradan yine söylüyorum her verdiğim oy için binlerce kez pişmanım. Eğer koca bir parti tek bir tane adamına söz geçiremiyorsa, benim özgürlüğümü, yaşam kimliğimi, ibadet anlayışımı hiçbir şekilde savunacağına inanmıyorum” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Bir CHP’li Başkan Verdi Diğeri Yıktı

Hasan Bozbıyık: Mahalle halkı burada uygun fiyata düğün yapıyordu. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak yeri yapmış cemevine vermiş. İki dönem Karabağ başkanlık yaptığında kaçak değildi de şimdi kaçak diye neden yıkıyor? Karabağ yaptığı yanlıştan dönmelidir.

Mehmet Karayıl: Burası yapılırken belediye meclisinin kararıyla yapıldı. O zaman kaçak değildi de şimdi nasıl kaçak oldu. Karabağ’ın tek hedefi dernek yönetimine girmekti. İnancımıza el uzatmasın da düğün salonu onun olsun. CHP’nin ilçe, il ve genel merkezine bu konuyu taşıdık, artık iş onlara kaldı. Biz gerekeni önümüzdeki seçimde yapacağız.


Eda Aktaş, Aliye Ceylan | Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir