Yanan İle Yakan Aynı Yerde Olamaz

33 aydın ve sanatçı, 2 otel görevlisi ve olaylara karışan 2 kişinin öldüğü 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamında yanarak hayatını kaybeden Gülsün Karababa’nın ailesinin açtığı davanın dosyasına göre, katliamın yaşandığı Madımak Oteli, Sivas Valiliği’nce Bilim ve Kültür Merkezine dönüştürüldü.

Merkezin girişine olaylarda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazıldığı bir köşe hazırlandı. Bunlar arasında olayların faillerinden ikisinin ismi de yer aldı. Otelde yanarak hayatını kaybedenlerden Karababa’nın ailesi, faillerin isimlerinin bulunduğu yerden kızlarının çıkarılmasını istedi.

Sivas Valiliği, ailenin bu talebini kabul etmedi. Bunun üzerine Gülsün Karababa’nın kardeşi Hüseyin Karababa, valiliğin kararının iptali için Sivas İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Hüseyin Karababa, dava dilekçesinde özetle şöyle dedi: “Davalı idare, katledilenlerin isimlerinin yanına otel dışında saldırıyı yapan grubun bulunduğu yerde kurşunla ölen iki şahsın adını da yazmıştır. Bu iki şahsın katliamın mağduru olmadığı, aksine faillerinden oldukları açıktır. İki şahsın isimlerinin, kardeşimin isminin yanına yazılması, bu iki kişiyi aklama girişimi olarak da değerlendirilebilecek nitelikte olup hem suçtur hem de katledilenlere ve yakınlarına karşı hakaret niteliğindedir.”

Sivas İdare Mahkemesi, Sivas Valiliği’nin, Gülsün Karababa’nın isminin söz konusu köşeden çıkarılmama işleminin hukuka aykırı olmadığına karar verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dava dosyası Danıştay 17. Dairesi’ne geldi. Danıştay oyçokluğuyla Sivas İdare Mahkemesi’nin kararın bozulmasına hükmetti.


Kaynak: www.hurriyet.com.tr/danistaydan-madimak-karari-yanan-ile-yakan-ayni-yerde-olmaz-40252462

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir