Yandaş Alevi Televizyonunu Geliyor !

Bilindiği üzere Ohal kapsamında yayınlanan KHK’ler ile bir çok yayın kuruluşu kapatılmıştı. Bu kuruluşlar arasında Alevi televizyonlarda yer almaktaydı. Bu yayın kuruluşları arasında en önde gelen TV 10 da kapatılmıştı. Bu kapatmaların ardından Akp hükümetinin kendi yandaş Alevi kanalını açmaya hazırlandığı iddia edildi.

Birgün gazetesinde Zeynep Kural imzalı habere göre; TV 10 Yönetim Kurulu Üyesi Veli Büyükşahin  AKP Genel Merkez Sivil Toplum ve Halka İlişkiler Başkan Yardımcısı Yalçın Özdemir’in arkasında olduğu yeni bir Alevi kanalının kurulacağına dikkat çekti. Tv kanalının test aşamasında olduğu ve en kısa zamanda yayın hayatına başlayacağı iddia etti.
[hr_invisible][hr_invisible]

Amaç Asimile Etmek

“Eğer Alevi toplumunun bir televizyona ihtiyacı varsa, o zaman neden var olanı kapatıyorsun?” diye tepki gösteren Büyükşahin, AKP’nin Alevi toplumunu asimile etmeyi hedeflediğini söyledi. Son dönemlerde medyada Alevilere dönük provokatif ve ırkçı söylemleri de değerlendiren Büyükşahin, “Bu söylemler Alevilerin yıllardır süren haklı mücadelesine set koyamaz” dedi. Korku salınarak Alevilerin demokrasi talebinin bastırılmak istendiğini vurgulayan Büyükşahin, Alevilerin hiçbir bir tehdit karşısında sinmeyeceğini ve iktidarın biatçı, antidemokratik ve tekçi zihniyeti önünde boyun eğmeyeceklerini kaydetti. Büyükşahin, “Osmanlı döneminde nasıl ki Alevileri yok etmek için saldırılar düzenlendiyse; bugünkü iktidar da aynı şekilde Alevi inancının öğretisini ortadan kaldırmaya dönük bir çaba içerisinde. Ancak bu boş bir çaba, çünkü 72 kişiyle Kerbela’da direnen bir Hüseyin var, bir Pir Sultan var, bir Koçgiri , bir Dersim var. Hiçbir şekilde Alevi toplumu sinmeyecek ve bu ülkedeki demokrat, devrimci, yurtseverlerle direnmeye devam edecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir