Yol TV “Haber Yapmaya Devam Edeceğiz”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla yayınına son verilen Yol TV için Galatasaray Meydanı’nda eylem yapıldı. ‘Alevilerin sesi susturulamaz’, ‘Zeynal Odabaş serbest bırakılsın’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Yol TV susmadı, susmayacak’ sloganlarının atıldığı eyleme, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Basın-İş, CHP milleTVekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve Yasemin Öney Cankurtaran, HDP MilleTVekili Erdal Ataş’ın yanı sıra Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Hacı Bektaşi Veli Derneği Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekği ve çok sayıda kişi katıldı.
[hr_invisible]

İddia Edilen Gerekçeler Kabul Edilemez

Basın açıklamasından önce söz alan Yol TV Haber Müdürü Işıl Kurt, sadece Yol TV için geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Zeynal Odabaş için meydanda olduklarını belirtti. 36 yıl önce gerçekleşen Maraş Katliamını hatırlatan Kurt, devletin Alevilere yönelik politikasının değişmediğinden söz etti. “Odabaş’ın tutuklanması aslında kanalımıza yöneltilen kin ve nefret suçlamalarının kimler tarafından yapıldığının göstergesidir” diyen Kurt, kin ve düşmanlıktan en çok etkilenen kesimin Aleviler olduğunu vurguladı. Yol TV hakkında iddia edilen gerekçelerin kabul edilemez olduğunu ve kararın geri çekilmesi gerektiğini belirten Kurt, “Anayasa komisyonunda muhalif vekillerin sesi kısılmaya çalışıyor. Anayasa tartışmaları anti demokratik ortamda yapılmak isteniyor” dedi. Kurt, haber yapmaya ve Alevilerin sesi olmaya devam edeceklerini açıkladı.
[hr_invisible][hr_invisible]

Haksızlıklara Karşı Mücadele Edeceğiz

Alevi kurumları adına basın açıklamasını okuyan ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Alevilerin sesi olan televiyonların kapatıldığını belirterek Hayatın Sesi, TV 10 ve İMC’nin kapatılması hatırlattı. Yol TV’nin ise kendi olanakları ile kurulan bir kanal olduğunu belirten Yıldız, “Haksızlıklara karşı mücadele edeceğiz” dedi. Yol TV’nin kapatılma kararının geri alınmasını isteyen Yıldız, “TV yayınları serbest bırakılsın” çağrısı yapıldı.
[hr_invisible][hr_invisible]

Yol TV, Demokrasi ve Özgürlükten Yana Oldu

Eylemde Söz alan CHP Milletvekili Yasemin Öney Cankurtaran, Yol TV’nin kurulduğu günden bu yana demokrasi, özgürlük ve kardeşlikten yana olduğunu söyledi. Medya etiğine uygun haber yapan Yol TV adının ayrımcılıkla suçlanmasının komik olduğunu ifade eden Cankurtaran, “Eğer Cumhurbaşkanına bir hakaret varsa, mahkemeye verilir. Mahkeme sonucu beklenir” dedi. CHP olarak özgürlük yolundan vazgeçmeyeceklerini belirten Cankurtaran, mücadelenin devam edeceğini vurguladı.
[hr_invisible][hr_invisible]

Yürütülen Mücadele İktidarı Zor Durumda Bırakıyor

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, “İnançlar arası çatışmaları derinleştiren bir iktidarla karşı karşıya kaldık” dedi. Alevilerin seslerinin kısılmaya çalışılmasına sessiz kalınamayacağını ifade eden Ataş, zor durumda kalan iktidarların her on yılda bir kanal kapatma yoluna gittiğini belirtti. Yürütülen mücadelenin iktidarı zor durumda bıraktığını vurgulayan Ataş, mücadelenin süreceğini ifade etti ve “Artık haklarımızı talep etmeyeceğiz, bunlar zaten bizim doğal haklarımız. Artık demokratik bir anayasa için mücadele etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
[hr_invisible][hr_invisible]

Sivil Darbe Süreci Yaşanıyor

Eylemde yer alan ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş ise kapatılan yayın organları, özgür basın ve Cumhuriyet gazetesi yazarları için eylemde olduklarını söyledi ve “Bir sivil darbe süreci yaşanıyor. Bizim ülkemizdeki OHAL başkanlık yolunda görülen engelleri kaldırmak üzerine. Yalnızca kendilerinin konuştuğu bir Türkiye istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” diye devam etti.


Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir