Zeynel Özen “Alevi Köylerinde Kamulaştırma Israrını Sordu” | Maraş

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’in, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Alevi köylerindeki tarım arazilerine sanayi tesislerinin inşa edilmesine dair soru önergesi verdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması isteğiyle soru önergesi veren Özen, Alevi köyü olan Çınarlı Mahallesi’nde Hazine arazilerine acele kamulaştırma adı altında el konulduğunu, ayrıca Çiğli ve Fituşağı mahallelerine 3 bin dönümlük araziye organize sanayi sitesi kurulması planlandığını hatırlattı. “Bu arazilere organize sanayi sitesi kurulması; buralara ekilen onlarca ürünün yok olması ve burada yaşayan insanların emeklerinin hiçe sayılması ve sağlıklarından olması demektir” diyen Zeynel Özen, buralardaki verimli tarım arazileri üzerine inşa edilmesi planlanan Tekstil Organize Sanayi Bölgesi için 2017 yılında yargıdan yürütmeyi durdurma kararı verildiğine dikkat çekti. “Kamulaştırma kararının hukuksuz olduğuna karar veren mahkeme, kamulaştırmaya karar veren heyetin kamulaştırma yetkisinin olmadığına hükmetmiştir. Kahramanmaraş Bölge İdare Mahkemesi kararına göre plan “haksız ve hukuksuz kamulaştırma” olarak değerlendirilmiştir” diyen

 

Özen şu soruları yönelti;

1. 2017 yılında Tekstil Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tarım arazileri üzerindeki inşa planına yargıdan yürütmeyi durdurma kararı gelmesine ve kamulaştırma kararının hukuksuz olduğunu belirten mahkeme kararına karşın neden bunda ısrar edilmektedir.

2. Yargı kararlarına rağmen bu sanayi bölgesinin inşa edilmesi durumunda ekmeklerinden olacak bölge insanlarının zararlarını telafi edilmesine dair herhangi bir planınız var mıdır?

3. Sanayi bölgesinin yapılması planlanan, 170 hanedeki 400 civarı nüfusun bulunduğu yerde yaşayan insanların yaşam alanlarının daraltılmasıyla, ortaya çıkabilecek potansiyel sağlık riskleri ve sorunlarına bir çalışmanız olacak mıdır?


GAZETEDUVAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir