Alevi Bektaşi İnanç Kurulu “Alevi Yol ve Erkan” Bildirisi Görüşlerimizi Yansıtmıyor!

Alevi Pirleri ve aydınları tarafından Hacıbektaş’ta yayınlanan ‘Alevi yol ve erkan’ başlıklı bildiriye ilişkin Alevi Bektaşi İnanç Kurulu yazılı açıklama yaptı. Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül’ün yaptığı açıklamada, adı geçen bildirge Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’nun görüşlerini yansıtmamaktadır” denildi.

Geçtiğimiz günlerde Hacıbektaş’ta birçok dede ve aydının imzasının bulunduğu ‘Alevi yolu ve Erkanı’ başlığıyla hazırlanan geniş kapsamlı bir bildiri okundu. Bildiride, “Alevilik yaşayan bir inançtır, Alevilik semavi dinlerden farklıdır, Alevilik tek bir millete ait değildir, Alevi-Kızılbaş-Bektaşi inancı ekolojik yaşamı önemser ve savunur, barış talebimiz inancımız gereğidir” ifadeleri yer almıştı.
[hr_invisible][hr_invisible]

Bu bildiriye ilişkin Alevi Bektaşi İnanç Kurulu yazılı bir açıklama yaptı.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül’ün yaptığı açıklamada, “Hacıbektaş deklarasyonu” hakkında görüşlerine yer verildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Adı geçen bildirge Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’nun görüşlerini yansıtmamaktadır.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu, Aleviliğe dair "Yol bir, sürek binbir" ilkesini benimser. Buradan yola çıkarak, adı geçen deklarasyonda, katıldığımız ve katılmadığımız görüşler bulunmaktadır.

Esas itibari ile bu deklarasyonun asıl problemi; görüş açıklamaktan çok, Aleviler adına tanım yapma ve üstten bir yön verme yöntemi kullanılmış olmasıdır. Ayrıca bu deklarasyon Alevi Bektaşi İnanç Kurulu ve Alevi Örgütlerinin görüşü gibi algı yaratılmıştır.

Alevi ve Bektaşiler, geçmişte ocaklar ve dergahlar halinde örgütlenmiş; son 30 yılında ise; Demokratik Alevi dernekleri etrafında eşit yurttaşlık ve Alevi talepleri mücadelesi vermiştir. Yine bu kurumlarımızın çabalarıyla; Pirlerin, Dedelerin, Anaların, Halife Babaların içerisinde yer aldığı, özerk bir Alevi Bektaşi İnanç Kurulu kurulmuştur.

Hedefi; Aleviliğin cümle zenginliğini kucaklayan, birleyen ve kadim yolumuzu sürdürme gayreti içerisinde olmaktır.

Bununla birlikte: Alevi inancının dokusuna, gerçeğine aykırı; özellikle ideolojik ve siyasal içerikli yapılan ve yapılmak istenen yaklaşımları Alevi Bektaşi İnanç Kurulu olarak asla kabul edemeyiz.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu, Alevi Bektaşi İnancına dair Erkannamelerin güncellenerek hazırlanması için; en kapsayıcı ve özü/esası bozmayan bir çalışmaya; en geniş katılımı ve rızalığı esas alarak başlamıştır. Temel Erkannamelerle ilgili son şeklini veren kurulumuz, iç eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir