Alevilerden Ana Meryem Türbesi’nin Yıkılmasına Tepki “Burada hukuk, adalet meselesi var”

Alevilerden Ana Meryem Türbesi’nin Yıkılmasına Tepki

Abdal Alevilerin İstanbul Esenler’deki ziyaretgahı olan Ana Meryem Türbesi’nin AKP’li Esenler Belediyesi tarafından yıkılmasının ardından Alevi kurumları yıkılan türbe önünde basın açıklaması yaptı. Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) yanı sıra İstanbul’daki birçok cemevi de açıklamaya katılarak yıkıma tepki gösterdi.

İSTANBUL’DAKİ TEK KADIN TÜRBEYİ TALAN ETTİLER

Açıklamada ilk olarak konuşan Ana Fatma Cemevi Başkanı Hüseyin Acaray, türbenin önemine değinerek, şunları söyledi:

“Dün ansızın Ana Meryem Türbemiz yıkıldı. Yıllardır başta Abdal canlar olmak üzere tüm Aleviler buraya gelerek niyaz ederler, adaklarını adarlardı. Bu süreç 2018 yılına kadar devam etti. 2018 yılında cemevini açtıktan sonra buraya sahip çıktık. Okul projesi ortaya çıktıktan sonra türbenin proje içinde yer almayacağının sözü verildi. Başta müteahhit, Esenler Kaymakamı ve Esenler Belediye Başkanı “Türbenize dokunmayacağız” diyerek sözler verdi. Biz inanmıştık. Meğer bizi kandırmışlar. Dün sabah türbemiz yıkıldı. İçindeki tarihi taşlar alınıp, götürüldü. Esenler’de yaşayan Alevi canların inanç ve ibadethaneleri yok sayılıyor. Bizim eşit yurttaşlık hakkımız yok mu? Neden inancımız, ibadethanelerimiz yok sayılıyor? Alevilerin ibadet yeri ve İstanbul’daki tek kadın türbe olan Ana Meryem dün talan edildi.”

VAHHABİ GELENEĞİN BİR ÖRNEĞİNİ YAŞAMAKTAYIZ

Nurtepe Cemevi Başkanı Zeynel Şahan ise yıkımı gerçekleştirenleri affetmeyeceklerini kaydetti. Şahan, “Yine bir Vahhabi geleneğinin türbe yıkma örneğini yaşamaktayız. Bu gelenek ne yazık ki her çağda vuku bulmaktadır. İnsanlarımızın inancını sorgulamak, yön vermek veya tanımlama yapmak hiç kimsenin haddi değildir. Devletin görevi insanların inancını sorgulamak ve tanımlamak değil, herkesin inanç özgürlüğünü savunmaktır. Yıkıma neden olanları affetmeyeceğiz. Cemevlerimiz, türbelerimiz ve ziyaretgahlarımız bizim kutsalımızdır. Kutsalımıza dokunanın ve dil uzatanın hukuk önünde yargılanmasını talep ediyoruz. Aleviler bu ülkede vardır ve olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

BURASI ABDAL ALEVİLERİN ŞİFA MAKAMIDIR

DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan da dayanışmayı büyütmek amacıyla bulunduklarını belirtirken, “Alevi dergahlarının, türbelerinin olması için orada birisinin yatması gerekmiyor. Burası Abdal Alevilerin şifa makamıdır. Şifa makamına dokunmak kimsenin haddi değildir. Hiçbir Alevi ve Alevi kurumu gidip de “Sizin inandığınız yerin altında mı?” diyerek orayı kazmaz. Hatta merdiven koyup göğe tırmanmaz. Der ki, “İnsanlık inanıyorsa inanıyordur. İnanç en doğal evrensel haktır. İnanç üzerinde politika yapılmaz ve insanlara hakaret edilmez. Bunu yapanları böyle düşünenleri şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

ALEVİLERİN BİRLİKTE MÜCADELESİ ÖNEMLİ

PSAKD Ataşehir Şubesi Başkanı Gülsev Kaya da şunları ifade etti:

Görüyoruz ki, örgütsüzüz, güçsüzüz. Yalnız Abdal Alevilerin değerlerine değil, insanlığa karşı yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Tarihin her döneminde türbelere, değerlere saldırılar var. Saldırılara karşı koymayı örgütleme noktasında da eksikliklerimiz var. Alevilerin birlikte mücadelesi önemli.”

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş ise “Burada hukuk, adalet meselesi var. İnadına eşit yurttaşlık diyeceğiz. Bizim inancımıza dokunmayın. Yaşam alanlarımıza girmeyin. Kendinize göre bizi tariflendirmeyin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir