Ankara’da Sivas Katliamı Anması Düzenlendi

Sivas Madımak

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Batıkent Cemevi, 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda yaşamını yitireni andı. Şube Başkanı Onur Şahin “Katliamın yaşandığı gün devlet güçleri, devletin yetkilileri, kalabalığı sadece seyrettiler. Hatta o kalabalığı yönlendirdiler” dedi.

PSAKD Batıkent Cemevi, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 yurttaş için anma düzenledi. Cemevi bahçesinde yapılan anmaya AKA-DER, Batıkent Halkevleri, CHP, Divriği Kültür Derneği, EMEP, HDP, Sol Parti, SODER, TİP, TKP ve Yeni Yaşam Derneği de destek verdi.

BENZİN DÖKENLERDEN BİRİSİ DE DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANIDIR

Anma gecesinde ilk olarak katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okundu. Ardından ise PSAKD Batıkent Şube Başkanı Onur Şahin konuşma yaptı. Şahin, Sivas Katliamı’nı yapan zihniyetin günümüzde de benzer saldırılara imza attığını ifade ederek şunları söyledi:

“Bütün dünyanın gözü önünde vahşice bir katliam gerçekleştirildi. Ve bu katliamda bizler her zaman şunu söylüyoruz; bu katliam organize ve planlı bir katliamdır. Devlet güçlerinin gözü önünde, devlet güçlerinin göz yumması ile daha da ötesinde devlet güçlerinin yönlendirmesi ile yapılan bir katliamdır bu. Örneğin Sivas Katliamı’nın 1-2 hafta öncesinde şeriatçı gruplar, kentte sürekli ayaklanma ve kıyam çağrısı yaptılar. Devlet güçleri, bunlara hiçbir şey yapmadı. Katliamdan bir-iki gün önce Madımak Oteli’nin etrafına dönemin Sivas Belediyesi tarafından parke taşları bırakıldı. O parke taşları ile otele saldırdılar. O dönemin Sivas Belediye Başkanı, şimdi çok mutebel bir insan gibi görünüyor… Kendini öyle pazarlıyor. Katliam esnasında ise ‘Bir kere şöyle bir Fatiha okuyalım. Şunların ruhuna ‘El Fatiha’ diyelim. Gazanız mübarek olsun’ dedi. Ateşe benzin dökenlerden birisi de odur o. Bugün muteber görünen o şahıstır. Askerler, televizyonların gözü önünde otelin önünden çekip gittiler. Bu emiri kimler verdi? Ve canlarımız orada katil sürüsü ile baş başa kaldı.

İşin özeti; katliamın yaşandığı gün devlet güçleri, devletin yetkilileri, topluluğun kalabalıklaşmasını sadece seyrettiler. Hatta o kalabalığı yönlendirdiler. Ufak bir müdahale ile grubu dağıtabilirlerdi ama bunu tercih etmediler. Resmen canlı yayında bütün dünyanın gözü önünde canlarımız vahşice katledildi. Katliamdan sonra dönemin başbakanı ise aynen şunları söyledi ‘Çok şükür otelin etrafını saran vatandaşlarımıza hiçbir biçimde zarar gelmemiş’. İşte zihniyet bu.”

Anma gecesinde Gamze Kahyaoğlu Doğan – Şafak Ercan Doğan ve Aydın Birkan Özkan, yaşamını yitirenler için ezgiler seslendirdi.

Anma programı Zakir Türkan Akbıyık’ın deyişleri eşliğinde dönülen semahların ardından son buldu.


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir