Tertemiz Olan Alevi-Bektaşi Toplumuna Saldırıyorsunuz

AKP’li İBB Meclis üyesi Muhammet Kaynar’ın İBB Meclis’inde sarf ettiği “Bektaşiler ayetleri yarım okur” sözlerine ilişkin açıklama yapan ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, “Alevi-Bektaşi toplumunu yok etmek için inancımızı sürekli Sünni ahlak ilkeleriyle kıyaslamanız, hatta onları eksik saymanız ve bunu din anlayışınızla yapmanız, “antolojik” hastalığınızın sonucudur” dedi.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Başkanı Celal Fırat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis toplantısında AKP Meclis Üyesi ve Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar’ın “Bektaşiler gibi yarım ayet okuma” sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Fırat, “Bektaşiler ayetleri yarım okur” demek, tam anlamıyla bir asimilasyon sözcüğüdür. Alevi-Bektaşi toplumunu yok etmek için inancımızı sürekli Sünni ahlak ilkeleriyle kıyaslamanız, hatta onları eksik saymanız ve bunu din anlayışınızla yapmanız, “antolojik” hastalığınızın sonucudur” ifadelerini kullandı.

“ANTOLOJİK, HASTALIĞINIZIN SONUCUDUR”

Fırat‘ın açıklaması şöyle:

“AKP, geçmişten gelen kin ve iftiralarla ötekileştirdiği Alevi-Bektaşi toplumuna kendi kirli zihniyetiyle saldırıyor. Bu tavır belki yandaşları için kârlı hatta intikam amaçlı olabilir ama bunun ahlaki olmadığını biliyoruz. AK Partili belediye meclis üyesi Muhammet Kaynar’ın, dünkü İBB Meclis toplantısında “Bektaşiler gibi yarım ayet okuma” sözlerinden sonra yanında bulunanların da sırıtması, kendi değerliliğini yitiren ve toplumun bir kısmını düşman haline getiren ilkel birer canlıdır. Sizler Alevi-Bektaşi toplumunu tahrik ediyorsunuz! Aşağılama, incitme, öfke ve intikam, birbirini izleyen birer adımdır. Bizleri bir grubun içinde, bir toplumun içinde değersizleştirmeniz, tahrik etmeniz ve akla gelmedik iftiralar atmanız, size biat edecek bir kitle psikolojisi yaratamayacak! “Bektaşiler ayetleri yarım okur” demek, tam anlamıyla bir asimilasyon sözcüğüdür. Alevi-Bektaşi toplumunu yok etmek için inancımızı sürekli Sünni ahlak ilkeleriyle kıyaslamanız, hatta onları eksik saymanız ve bunu din anlayışınızla yapmanız, “antolojik” hastalığınızın sonucudur.

“TERTEMİZ OLAN ALEVİ-BEKTAŞİ TOPLUMUNA SALDIRIYORSUNUZ”

Ve uyarıyoruz!

Artık ahlak ve adalet sınırları içinde adam olun… Yalakalığı, işbirlikçiliği kendine görev edinmiş Muhammet Kaynar gibi şahısların kirli zihniyeti kolektif düşman düşüncesi yaratır. Siz her fırsatta bize saldırarak din, vicdan, inanç, hak ve ahlak konusundaki kırık notlarınızı kapatmaya bahane arıyorsunuz.

Sizler günü neyle geçiştirdiniz ona bakalım mı?

– Kadınların sokaklarda taciz edilmesine ve katledilmesine,

– Çocukların din okullarında tecavüze uğramasına,

– Toplumun kapsamlı, sistematik ve yoğun biçimde gericiliğe teslim edilmesine,

– Ekonomik, siyasi yanıltıcı bir güç yaratarak toplumun manevi bunalıma hatta çöküntüye uğramasına sebep oldunuz. Maddiyatçı, sömürücü, saldırgan, huzursuz ve içten içe çürüyen bir toplum düzeni yarattınız.

Ve bittiğiniz yerde tertemiz olan Alevi-Bektaşi toplumuna saldırıyorsunuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir