Aleviler Neden “Amin” Yerine “Allah Allah” Derler?

Sevgili Can’lar…

Hep soruluyor neden “Amin” değil “Allah Allah” deriz? diye. Kullananlara saygımız vardır ama kendi açımızdan durumu da bilmeliyiz.

Öncelikle Amin kelimesine bakalım;

Kuran‘da hiç geçer mi? Hayır..

İslamiyete Hz. Muhammed’in Hak’ka yürümesinden 300 yıl sonra ve hadis kitapları ile girmiş olup, manası ise “olsun / kabul ettim” demektir. En eski formunda; İbranice‘de ise “su” anlamındadır.

Sünni Ulemalar de bunları kabul eder mi? Evet.

“Allah Allah”ta ise; yaratanın tüm isimleri (1001 veya 99) bu kelimede birleşir ve bütün adlarıyla tarafımızdan “himmet/ esirgenme/ bağışlanma” dileğiyle çağrılır.

Peki Kuran ne der?

İsra Suresi 110. Âyet

Allah diye çağırın veya Rahmân diye çağırın. Nasıl çağırırsanız hepsi O’nun Esmaül Hüsnası’dır (Allah’ın en güzel isimleridir).

Dolayısıyla Allah Allah denince, tamamını – genelini içerir (Çalab, Haluk, Tengri, Hak, Hüda, Hode, God vb.) çünkü bütün manaların, sırların, Allah‘ın bütün isimlerini ve olgularını toplayan tek isim Allah ismidir.

Sünni tarikatlar da dahi “Allah” zikri var mı? Evet…

Öyleyse bu durumda, yozlaşmamak adına;

Can’larla beraberken veya internette aşure/ lokma/ ziyaret paylaşım yorumları altına “Amin” yerine “Allah Allah” daha uygun olacak o halde değil mi?

O zaman dua, çağırma, yalvarışımızdır (gülbank) aşağıdaki gibi, Allah’ın adıyla başlar ve Allah’ın adıyla da biter.
Dualarınızın kabulü için

"Allah Allah"..
Cümle Mürşit, Pir, Rehber, Talip, Muhip, Bacı, Kardeş, Genç, Çocuk Can'ların hanesi, ocağı, yurdu, vatanına kaza, bela, fitne, fesat, uğursuz, arsız, hırsız, pirsiz uğramaya...
Bizleri, bizden olmuş ve olacak nesilleri Hak Muhammet Ali ve Ehlibeyit Yol'undan ayırmaya..
Hak eş, dost, evlat acısı vermeye..
İnkara inayet, kalbimize iman, dertlere derman, hastalara şifa, aşsıza aş, eşsize eş, dileyene murat/ evlat, evsize mekan vere..
"Allah Allah"..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir