Alevilerin Sesi Can Tv 1 Mayıs’ta Yayın Hayatına Başlıyor

Alevi medyasına yepyeni bir soluk geliyor. Bir süredir hazırlıkları devam eden Can Tv Eutelsat – Hotbird uydusu üzerinden yayın hayatına başlıyor. Alevilerin sesi olmayı amaçlayan Can TV, 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren yayın yapacak.

CAN TV Yayın Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Alevilerin sesini susturmak isteyenlere inat, hak ve hakikat yolunda sesimizi yükselteceğiz” denildi.

CAN TV olarak Türkiye’de, muhalifler üzerindeki baskıları kınadıkları kaydedilen açıklamada, “Türk ve İslam dışındaki tüm farklı inanç ve halkların yok edilmesi üzerine inşa edilen ve bu rejime karşı sesimizi yükseltmeyi hak olarak biliyoruz. Tüm bu baskılara bir an önce son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi..

[hr_invisible][hr_invisible]

“KAPATILAN ALEVİ TELEVİZYONLARININ HAKLARI VERİLSİN”

Açıklamanın devamında ise şunlar belirtildi:

“Bununla beraber özellikle Alevi Medyası ve toplumuna yönelik haksız sindirme-bitirme maksatlı politikalara dikkat çekmek istiyoruz. KHK’ler veya başka keyfi kararlar ile kapatılan başta Alevilerin Sesi TV10 ve YOLTV olmak üzere tüm kurumların haklarının iadesi ve mallarına el konulan TV10 ve diğer kanalların mallarının geri verilmesini talep ediyoruz.

CAN TV olarak yayın çizgimizin özü, Alevi inancına yönelik her türlü saldırıya karşı durmak olacaktır. Alevi toplumunun diğer inançlar ve toplumlarla eşit ve özgür olarak inancını ve kültürünü yaşaması için hizmeti hak göreceğiz.

Bunun sağlanması için hem Alevilerin doğru haber, bilgi, enformasyona ulaşmaları hem de Aleviler hakkında diğer inanç ve toplumların doğru haber, bilgi ve enformasyona sahip olmaları başlıca hedeflerimizden olacaktır.
[hr_invisible][hr_invisible]

“ASİMİLASYONA HİZMET EDENLERDEN UZAK DURACAĞIZ”

CAN TV Alevi inancının ‘yol bir sürek bin bir’ ilkesini esas alarak farklı görüşlere saygılı olmayı hedef edinir. Fakat Alevi inancının asimilasyonuna hizmet eden odakların karşısında yer alacak ve Aleviler arasında ayrımcılık yapanlardan uzak duracaktır.

CAN TV olarak Alevi inancının ve kültürünün yaşanması, yaşatılması ve tanıtılması için gerekli programların üretilmesine yönelik her türlü imkanı kullanacaktır. Başta Alevi Ocakları ve Dergahları olmak üzere tüm Alevi inanç ve kültürel varlığının özüne uygun olarak yayına yansıtılması için hassas davranacaktır.

CAN TV inanç farklılıkları ve halkların farklılıklarını zenginlik olarak görmektedir. Bu konuda Alevi inancına – inanç öğretisine uygun olarak tüm inançlara saygılı ve eşit mesafede duracaktır. Yine Aleviliğin yoğun olarak yaşandığı Mezopotamya ve Anadolu coğrafyalarındaki tüm halklara aynı nazarla bakacak, halklar arasındaki eşitliğin, barış ve kardeşliğin gelişmesine hizmet edecektir.
[hr_invisible][hr_invisible]

“TV10 TECRÜBESİNİ YAYINLARIMIZA TAŞIYACAĞIZ”

CAN TV başta Türkiye ve Kürdistan olmak üzere Alevilerin yaşadığı her yerde bulunmaya ve dünyanın her yerinde yaşayan Alevilere ulaşmayı amaçlayacaktır.

CAN TV daha önce takdir edilen bir yayıncılığa imza attıktan sonra KHK ile kapatılıp mallarına el konulan TV10 tecrübesini önemli bir kazanım olarak görecektir. Bu tecrübeyi yayınlarına taşımaya özen gösterecektir.

Bu amaçla CAN TV 1 Mayıs’ta Eutelsat – Hotbird uydusu üzerinden yayına başlayacaktır.

Xızır yoldaşımızdır.”


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir