Çorum Olayları 36. Yılında Anılacak

Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Çorum Olayları’nın 36. yıl dönümü dolayısıyla 3 Temmuz Pazar günü Çorum‘da çeşitli anma etkinlikleri düzenlenecek.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ve Çorum Alevi Kültür Merkezi‘nin öncülüğünde gerçekleştirilecek etkinliklere bu yıl Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Çorum Emek ve Demokrasi Platformu ile Çorum Köy Dernekleri de destek verecek.

Çorum olaylarında yaşamını yitirenlerin anılacağı program ile ilgili olarak bugün Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Tertip Komitesi’nin oluşturulduğu toplantıya Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Sultan Yıldırımgök, CHP İl Başkan Yardımcısı Yüksel Aydemir, EMEP İl Başkanı Cafer Gökmen, KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Öztürk, ADD Şube Başkanı Uğur Demirer, DİSK/Emekli-Sen Şube Başkanı Ömer Sözüdoğru ve birçok köy derneğinin başkan ve temsilcisi katıldı.

Toplantıda Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi Başkanı Nurettin Aksoy 3 Temmuz Pazar günü Çorum’da yapılacak olan anma etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye‘de bu tür acıların bir daha yaşanmasını istemediklerini belirten Aksoy, “Amacımız acıları tazelemek değil, bu acılardan ders çıkarmaktır. Bu konuda Alevisi, Sünnisi herkesin elbirliğiyle hareket etmesi gerekiyor. Tüm vatandaşlarımızı anma töreninde görmek istiyoruz.” dedi.

Vakıf Başkanı Aksoy, 3 Temmuz Pazar günü saat 11.00’de vakıf bahçesinde toplanarak Hürriyet Meydanı’na yürüyeceklerini ve saat 12.00’de PTT önünde kitlesel basın açıklamasında bulunacaklarını belirterek, saat 17.00’de ise Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nda panel düzenleyeceklerini söyledi.

Panele Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz ile Alevi kanaat önderleri ve STK temsilcilerinin de katılacağını ifade eden Aksoy, etkinlikte günün anlam ve önemine uygun müzik ve şiir dinletisi de yapılacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir